Miroslav Novák: Zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí byl poměrně výrazně vylepšen

3. 3. 2021 9:20

Komentář k HDP - 4. čtvrtletí 2020

Miroslav Novák: Zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí byl poměrně výrazně vylepšen
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
reklama

Domácí ekonomika tak v závěru loňského roku vzrostla v mezičtvrtletním srovnání o 0,6 % a meziročně poklesla o 4,7 %. Díky oživení ekonomické aktivity ve druhé polovině roku tak HDP v souhrnu za celý loňský rok poklesl jen o 5,6 %. Jedná se sice o nejhlubší propad HDP v historii samostatné ČR, avšak vzhledem k okolnostem je výsledné číslo o dost lepší, než se očekávalo.

Anketa

Stydíte se před zahraničím, jak Česko zvládá covid-19?

28%
72%
hlasovalo: 14961 lidí

Za mezičtvrtletním růstem HDP stál primárně průmysl, respektive z poptávkového pohledu zahraniční obchod, kde se velmi dobře dařilo exportu. Značně diferencovaný byl ve 4. čtvrtletí vývoj v sektoru služeb. Zatímco obchod, pohostinství a doprava si připsaly výrazný pokles, tak v IT, ve finančním sektoru či ve veřejné správě produkce solidně rostla. Investiční aktivita v závěru loňského roku však dále oslabila.

V meziročním srovnání k poklesu HDP ve 4. čtvrtletí přispěl především hluboký pokles investic v podobě hrubého fixního kapitálu a pokles spotřeby domácností. Výrazně kladně do HDP sice přispěl zahraniční obchod v podobě čistého exportu a také vládní výdaje, avšak rozhodně to nestačilo k tomu, aby byl kompenzován hluboký propad investic a spotřeby domácností.

Hospodářská aktivita v 1. čtvrtletí letošního roku bude ještě utlumená a vzhledem k restriktivním vládním omezením se oživení ekonomiky posune hlouběji do 2. čtvrtletí. Základním předpokladem udržitelného hospodářského oživení v dalších čtvrtletích letošního roku zůstává jednoznačně vakcinace domácí populace a zvládnutí pandemie Covid19, a to nejen v ČR, ale i v dalších evropských zemích. Velmi důležité rovněž je, aby došlo k rozjezdu investic a aby nedošlo k zamrznutí investiční aktivity jako po roce 2009.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dopis předsedovi ODS Petru Fialovi

15:39 Ivo Strejček: Dopis předsedovi ODS Petru Fialovi

Reakce na dopis Patra Fialy Václavu Klausovi k výročí vzniku ODS