Monika Šimůnková: Značná část Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení

12.10.2011 16:20

Vláda ve středu 12. října 2011 vzala na vědomí každoročně připravovanou Zprávu o stavu romské menšiny v České republice, kterou jí předložila zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Monika Šimůnková: Značná část Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení

Zpráva mimo jiné potvrzuje, že v klíčových oblastech života Romů nedošlo ke zlepšení a významná část z nich v České republice stále žije v podmínkách takzvaného sociálního vyloučení, odloučeni od základních společenských zdrojů.

„Varující je především to, že tento stav stále ve velké míře dopadá i na děti vyrůstající v nepodnětném a znevýhodňujícím prostředí sociálně vyloučených lokalit. Podle zprávy České školní inspekce z loňského roku až 35 procent z nich končí v praktických nebo speciálních školách a tím se snižuje, ne-li zcela zamezuje jejich šance na úspěch na pracovním trhu," uvádí jeden ze závěrů zprávy zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„V uplynulém roce se uskutečnila i řada pozitivních opatření vedoucích k úspěšnějšímu zapojení Romů do společnosti jako například zvýšení počtu asistentů pedagogů na školách, zvýšení počtu přípravných ročníků na školách, efektivnější fungování Agentury pro sociální začleňování nebo úprava pietního místa v místě bývalého romského shromažďovacího tábora v Letech u Písku. Nicméně s ohledem na uvedené negativní trendy je nutné ještě zvýšit úsilí o integraci vyloučených Romů a předcházet jejich dalšímu sociálnímu propadu," konstatuje dále vládní zmocněnkyně, jež je též výkonnou místopředsedkyní Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Vznik sociálně vyloučených lokalit je v řadě míst zapříčiněn kromě samovolné migrace i řízenou politikou obcí. „Některé obce a města si vytvořily fungující systém vytěsňujících mechanismů v oblasti bytové a sociální politiky, který umožňuje vytlačit takzvané nepřizpůsobivé a nepohodlné osoby na okraj či za hranice obce," uvádí se ve zprávě. Odhady odborníků hovoří o tom, že sociálně vyloučených lokalit mohou být v současnosti v České republice více než čtyři stovky.

Zpráva za rok 2010 se nevěnuje aktuálním událostem na Šluknovsku, ale shrnuje prohlubující se napětí mezi většinovou společností a romskou menšinou, které se projevovalo již v předešlých letech. Dokument připomíná výsledky loňského výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd, ve kterém tři čtvrtiny dotazovaných uvedli, že cítí k Romům silné nesympatie. V žebříčku oblíbenosti menšin v něm Romové skončili na posledním patnáctém místě.

Zpráva také upozorňuje na výrazné zbrzdění aktivit vedoucí k podpoře zavádění inkluzivního vzdělávání do českého školství, které má mimo jiné vést k tomu, aby se do běžných škol ve větší míře zapojovaly i děti s různými druhy znevýhodnění, včetně romských dětí přicházejících do škol z odlišného sociokulturního prostředí. Právě podporu vzdělávání zpráva opakovaně uvádí jako jednu z hlavních možností vedoucích k úspěšnému zapojení Romů do společnosti.

V dalších oblastech, kterým se zpráva věnuje, se zmiňuje o situaci Romů v oblastech bydlení a zaměstnanosti. I v loňském roce přetrvával stav, při kterém je řada Romů vystavena diskriminačním praktikám ze strany pronajímatelů a realitních kanceláří. Ti poté bydlí v místech s nízkou kvalitou bydlení, která má negativní vliv na zdraví nebo předškolní přípravu dětí a nebo platí na ubytovnách nebo soukromým majitelům předržené částky za nájem, což vede k jejich zadlužování.

Návrhům vedoucím ke zmírnění sociálního vyloučení v České republice se věnuje vládou nedávno přijatá Strategie boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011-2015. Tu připravila vládní Agentura pro sociální začleňování a vládě ji předložila zmocněnkyně pro lidská práva.

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva

SLEDUJEME témata ŠLUKNOVSKO 

Dále čtěte:
Monika Šimůnková: Varuji před zneužitím problémů na severu Čech extremisty
Sever Čech demonstruje proti Romům. Ve Varnsdorfu zatčen aktivista

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip Andler: Česko-čínské vztahy zamrzají

21:37 Filip Andler: Česko-čínské vztahy zamrzají

Vztahy s Ruskem jsou v troskách díky aktivitám končící vlády, která k tomu významně přispěla uměle v…