Moravský národní kongres: Nespravedlivý a totalitě poplatný akt

07.01.2015 8:33

Tříkrálové prohlašení Moravského národního kongresu

Moravský národní kongres: Nespravedlivý a totalitě poplatný akt
Foto: Za Moravu, o.s.
Popisek: Moravská vlajka

V loňském roce jsme oslavili 25. výročí obnovení demokracie v našem státě. Za tu dobu jsme rehabilitovali kde co, ale nespravedlivý a totalitě poplatný akt zrušení historické zemské samosprávy (zemského uspořádání) Čech, Moravy a Slezska (od 1. ledna 1949), do dnešního dne nebyl napraven!!!

Platná usnesení Federálního shromáždění České a Slovenské republiky (ČSFR) č. 212 ze dne 9. května 1990 a České národní rady č. 225 ze dne 18. května 1990 dodnes nebyla naplněna!!!

Naopak Ústavním zákonem č. 347/1997 Sb., o vytvoření vyšších územních samosprávných celků byla Česká republika rozdělena na 14 krajů, podobně jako za totality.

Tímto neprozíravým aktem bylo vytvořeno čtrnáct nesystémových krajů, které nerespektují historické zemské hranice, které jsou provozně příliš drahé a rozlohou, ekonomickým výnosem i počtem obyvatel jsou nevyvážené a zatěžují státní rozpočet zbytečnými výdaji. Čtrnáct krajů, čtrnáct krajských vlád, čtrnáct krajských hejtmanů, čtrnáct poboček všech centrálních úřadů, atd., je příliš drahým luxusem na tak malý celek, jakým je Česká republika.

Jsme přesvědčeni o skutečnosti, že zemské uspořádání státu má své neoddiskutovatelné přednosti, nejen historické a psychologické, ale zejména hospodářské a ekonomické.

Vzhledem k současným ekonomicko – správním skutečnostem se nám jako optimální varianta jeví členění republiky na pět zemí – Čechy (Česko) se třemi zemskými celky s centry v Plzni, v Praze a v Hradci Králové a Morava se Slezskem s centry v Brně a v Ostravě.

Území navrhovaných pěti samosprávných zemských celků v České republice navrhujeme vymezit územím stávajících krajů a okresů.
Jako východisko k určení zemské hranice Mezi Čechami a Moravou navrhujeme využít administrativní hranici platnou k 31. 12. 1948.

K Moravě bude opět navráceno historické moravské území Dačicka a Slavonicka (dnes v okrese Jindřichův Hradec), Svitavska a Moravskotřebovska (dnes v okrese Svitavy), které byly totalitním režimem odtrženy od Moravy.
Novodobé změny historické zemské hranice navrhujeme vyřešit vypsáním místních referend nebo využitím přirozené hranice mezi zeměmi, která vede zpravidla po rozvodí řek Labe – Dunaj.

Samosprávnou zemi Severovýchodní Čechy se sídlem v Hradci Králové (s expoziturou v Ústí nad Labem) navrhujeme vytvořit z území okresů krajů Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického včetně okresu Havlíčkův Brod.

Samosprávnou zemi Střední Čechy se sídlem v Praze navrhujeme vytvořit z území hlavního města Prahy a okresů Středočeského kraje.

Samosprávnou zemi Jihozápadní Čechy se sídlem v Plzni (s expoziturou v Českých Budějovicích) navrhujeme vytvořit z území okresů krajů Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského, včetně okresu Pelhřimov.

Samosprávnou zemi Morava se sídlem v Brně s expoziturou v Olomouci a ve Zlíně navrhujeme vytvořit z území okresů krajů Jihomoravského, Olomouckého, (mimo okres Jeseník), Zlínského a okresů Svitavy, Třebíč, Jihlava a Žďár nad Sázavou.

Samosprávnou Moravskoslezskou zemi se sídlem v Ostravě navrhujeme vytvořit z území Moravskoslezského kraje, včetně okresu Jeseník.

Uskutečněním tohoto návrhu by místo čtrnácti krajů vzniklo pět vyšších samosprávných celků - zemi, které by v zásadě respektovaly nejen historické zemské hranice, ale byly by zároveň silnými ekonomickými regiony, které by svou rozlohou, daňovou výtěžností a lidnatostí odpovídaly požadavkům Evropské unie na přiznání dotací (pro NUTS II.) z Evropských fondů.

Proto vyzýváme vládu České republiky, aby zahájila legislativní proces, který by vedl k zákonnému obnovení zemského uspořádání v České republice, což by v důsledku vedlo k pravidelným ročním úsporám ve státním rozpočtu v řádu několika miliard Kč.

Chce-li vláda České republiky být dobrým hospodářem, tak by redukci vyšších samosprávných celků – krajů a jejich transformaci v pět vyšších samosprávných celků – zemí, neměla odkládat!

Dáno v Brně dne 6. ledna 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…