Občané proti hazardu: Provozovatelé hazardu využívají špatné finanční kondice měst a obcí

10.12.2020 15:25

V pondělí se v Kladně uskuteční zastupitelstvo, na kterém se staronový primátor Volf pokusí změnit vyhlášku a vrátit do města tvrdý hazard. K tomu používá nepravdivou důvodovou zprávu, kde manipuluje s oficiální státní Výroční zprávou o stavu hazardu za loňský rok.

Občané proti hazardu: Provozovatelé hazardu využívají špatné finanční kondice měst a obcí
Foto: SPELOS
Popisek: Loterní průmysl, ilustrační foto.
reklama

Kladenské zastupitelstvo, které proběhne v pondělí 14. 12. 2020 od 8h ranní, bude mít mj.na programu velmi kontroverzní bod. Je jím primátorem Volfem navrhované opětovné otevření města Kladna tvrdému hazardu. Návrh vyhlášky v sobě přitom skrývá hned tři problémy. Tak, jak je vyhláška koncipovaná, bude s ní mít velký problém Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jelikož obsahuje konkrétní adresná místa. Za takový koncept vyhlášek dává ÚOHS vysoké pokuty. Druhým problémem u navrhované vyhlášky je fakt, že přes proklamace pana primátora, že jde „pouze“ o dvanáct míst, touto vyhláškou se dovoluje provozovat hazard na jakémkoli dalším místě ve městě, novým žádostem o provozování město bude muset po jejím přijetí neomezeně vyhovět. Třetím problémem je důvodová zpráva k návrhu vyhlášky, ve které jsou záměrně dezinterpretovány věty z Výroční zprávy o hazardním hrní v ČR, což na vznesený dotaz opozičních zastupitelů Kladna potvrzuje ředitelka odboru protidrogové politiky Mgr. Jarmila Vedralová a Mgr. Viktor Mravčík. Celou jejich odpověď dokazující lhaní v důvodové zprávě uvádíme níže.

Martin Svoboda, předseda Občanů proti hazardu, z.s.: „Aktuálně pozorujeme silné snahy hazardní lobby a o využití složité situace posledních měsíců ve svůj prospěch. Problematickou vyhlášku, která může být úspěšně napadnuta, si přijali v Českém Krumlově a Chomutově. Chomutovští zastupitelé si to po týdnu uvědomili a vrátili se k původní nulové toleranci. Nyní stojí před stejným rozhodnutím zastupitelé Kladna. Velmi nedoporučujeme Kladnu odklon od správné cesty nulové tolerance. Kladno má řadu sociálních problémů, které znovuzavedení hazardu pouze prohloubí. Peníze z hazardu do městské kasy jsou vždy vykoupeny násobně většími částkami, které musí místní gambleři naházet do automatů a které budou chybět rodinám i místní ekonomice.“

Bc. Matěj Hollan, ředitel Asociace nestátních organizací a bývalý náměstek města Brna, které na jeho návrh zakázalo automaty: "Ukazuje se, že návrat hazardu do Kladna byl tím pravým důvodem nedávného převratu na kladenské radnici. Stávající primátor Volf navíc používá pro prosazení zachování zpřátelených heren lživé argumenty, například vznikem černých heren. Mohu s jistotou garantovat, že žádný rozkvět černého hazardu při ponechání nulové tolerance nehrozí. V Brně, které zavedlo nulovou toleranci přesně před 6 lety, žádná expanze černých heren nenastala. Dřív zde byly stovky heren a hospod z automaty, po zákazu zde vždy na krátkou dobu vzniklo pár nelegálních heren, které jsme však brzy odhalili a celní správa je zrušila. Zanedbatelný počet heren doložil i investigativní průzkum terénu Nadačním fondem proti korupci. Celkový dopad na Brno a proměnu jeho ulic byl jednoznačně pozitivní."

Tomáš Kutil, zastupitel Kladna: „Nesouhlasím s opětovným povolením hazardu v Kladně, prosazovaným současným vedením města v čele s Milanem Volfem. Rozhořčuje mě, že vedení si nechalo sepsat důvodovou zprávu, která má vyznívat, že návrat tvrdého hazardu doporučuje Národní protidrogová koordinátorka. Čísla jsou ale vytržena z kontextu z Výroční zprávy o hazardním hraní v České republice

Nechali jsme si vyhotovit stanovisko od tvůrců výroční zprávy. Ředitelka odboru protidrogové při Úřadu Vlády ČR Mgr. Jarmila Vedralová nám potvrdila, že důvodová zpráva primátora Volfa je nepravdivá a že nejproblematičtější mezi gamblery je hraní na automatech. Výskyt je u 23,9 % hráčů, tudíž o cca 10% vyšší než mezi hráči on-line her (13,6 %). Milan Volf přitom  tvrdí, že automaty jsou podle státní výroční zprávy problémové jen pro 10,9 % hráčů, to dle autora této zprávy, MUDr. Viktora Mravčíka není pravda.

Dále se zvyšuje podíl hráčů na automatech ve vysokém riziku problémového hráčství (8,0 % v r. 2017, 12,2 % v r. 2018 a 16,4 % v r. 2019). Milan Volf říká opak, podle něj se jedná o dramatický pokles.“

Martin Svoboda dodává: „Dle zkušeností z jiných měst je nejlepší nulová tolerance hazardu, neboť ve svém důsledku to zlepšuje kvalitu života a spokojenost obyvatel. Klesá sekundární kriminalita v podobě krádeží, podvodů, zpronevěr, výroby/prodeje drog a loupeží. V tomto duchu hovoří i nedávná analýza společnosti M.B.A. Finance, zabývající se správou a vymáháním pohledávek. Dle jejich zjištění ve městech, kde se zbavili automatů, klesl i počet dlužníků. Nulová tolerance ve městě je zároveň je bezproblémová i pro ÚOHS“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Éra levných peněz končí. Úroky se zvyšují

18:44 Štěpán Křeček: Éra levných peněz končí. Úroky se zvyšují

„Růst úrokových sazeb nedokáže okamžitě zabrzdit růst spotřebitelských cen. Dává nám však naději, že…