Občanské hnutí „Vidsič“: Nedopusťte, aby se opakovala Mnichovská zrada!

11. 9. 2014 13:26

Ve středu 10. září uspořádali občanské aktivisté, umělci a členové rodin příslušníků ukrajinské armády akci u budovy Velvyslanectví České republiky v Kyjevě, na které vyzvali české diplomaty, aby společně zapůsobili na vládu České republiky v otázce co nejrychlejšího rozšíření sankcí vůči Ruské federace.

Občanské hnutí „Vidsič“: Nedopusťte, aby se opakovala Mnichovská zrada!
Foto: Občanské hnutí „Vidsič“
Popisek: Občanské hnutí „Vidsič“ vyzývá české diplomaty, aby společně zapůsobili na vládu České republiky v otázce co nejrychlejšího rozšíření sankcí vůči Ruské federace.

Naproti budovy velvyslanectví malíři ztvárnili malbou scénu z dobové fotografie z roku 1939, na které je zachycen pochod vojáků hitlerové armády Karlovým mostem v Praze. Toto umělecké dílo rodinné příslušníky ukrajinských vojáků předali zástupcům velvyslanectví s výzvou nezapomínat lekce, které nám přednesla historie, a nedopustit, aby se podobné opakovalo na Ukrajině. Během malování obrazu ostatní účastníky akce drželi plakáty s hesly v češtině a ukrajinštině, zejména: „Česko prosazuje nové Mnichovské spiknutí?“, „Češi, ne zraďte bratry Ukrajince!“, „1938 – oběť agrese, 2014 – přisluhovač agresora?!“, „1938 – 2014: Žádné ponaučení se z historie?“, „Hanebné spiknutí z roku 1938 se nesmí opakovat!“

Připomeňme, že několik měsíců před okamžikem, zachyceném na fotografii, byla podepsaná Mnichovská dohoda, v důsledku čeho bylo Třetí říší anektováno české pohraniční území, což předznamenávalo úplnou okupaci a rozbití demokratického Československa nacistickým Německem. Za zmínku také stoji skutečnost, že obrázek zachycuje siluetu Pražského hradu, ze kterého Adolf Hitler v roce 1939 vydal Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava.

Rovněž aktivisté předali Velvyslanci České republiky na Ukrajině Ivanu Počuchu výzvu, ve které mimo jiné zdůraznili, že pravě „evropské aspirace Ukrajiny se staly příčinou intervence Ruska v záležitostí Ukrajiny, anexe Krymu a války v Donbasu“, a vyzvali nezapomínat na svou vlastní hořkou zkušenost, která jasně ukazuje, že „může již samotné Česko ocitnout se pod hrozbou okupace, pokud dnes nezastavíme novodobého totalitního imperialistu společným solidárním úsilím celého civilizovaného světa“.

Jak je známo, Česká republika během mimořádného summitu Evropské unie společně se Slovenskem, Maďarskem a Kyprem vyjádřila nesouhlas s rozhodnutím rozšířit sankce vůči Rusku. Toto stanovisko znemožňuje rozhodnutí schválit, jelikož je vyžadována jednotná podpora všech členských zemi EU.

Pobouření na Ukrajině také vyvolalo prohlášení Miloše Zemana tom, že Západ by se měl smířit s anexí Krymu Ruskem, jeho popírání zapojení Ruska v konfliktu na východní Ukrajině a přítomnosti ruských vojáků na ukrajinském území.

Občanské hnutí „Vidsič“ (ukrajinsky ??????, „odpor“) je ukrajinské občanské hnutí, které vzniklo v roce 2010 jako reakce na příchod ke vládě Viktora Janukovyče a související s tím protiukrajinské a sociálně-ekonomické degradační trendy.

http://vidsich.info/  http://www.facebook.com/vidsich

Výzva velvyslanci České republiky na Ukrajině J.E. Ivanu Počuchovi

Vážený pane velvyslanče!

Vyjadřujeme Vám svou úctu a chtěli bychom donést Vám naše znepokojení stanoviskem České republiky ohledně situace v Ukrajině.

Posledních několik let slyšeli jsme ze strany Evropanů prohlášení, že od podepsaní Asociační dohody s Evropskou unií si nemáme slibovat brzké zlepšení blahobytu ukrajinských občanů,  že přístup k evropské integraci z hlediska ekonomiky je primitivní, že Evropa – to jsou především hodnoty. Uvěřili jsme vám a přesvědčili jsme většinu Ukrajinců o tom, co nám povídali Evropané. A když ukrajinská vláda odmítla Asociační dohodu s Evropskou unií podepsat, lidé vyšli do ulic a vládu změnili. Vyšli pravě za evropské hodnoty. A ukázali, že za tyto hodnoty jsou připravení obětovat ne jenom svůj blahobyt, ale i své životy. Pravě evropské aspirace se staly příčinou intervence Ruska v záležitostí Ukrajiny, anexe Krymu a války v Donbasu. A Ukrajinci opět ukazuji připravenost obětovat pro civilizační hodnoty svůj blahobyt i vlastní život.

Avšak Evropa ukazuje do nebe volající odlišnost mezi svými slovy a činy. Prohlášení o hodnotách, kterými jsme byli Evropany „krmeni“ všechna tato léta, se ukázaly být prázdnými jakmile se v sázce ocitl blahobyt Evropanů samotných.

Obzvlášť ohromuje stanovisko České republiky, která během mimořádného summitu Evropské unie společně s Maďarskem, Slovenskem a Kyprem vyjádřila nesouhlas s rozhodnutím sankce vůči Rusku rozšířit. A prezident České republiky Miloš Zeman se neostýchá přiznat, že v otázce sankci se řídí v první řadě národními zájmy České republiky, ne hodnotami. Zjišťuje se, že pojmům jako důstojnost, upřímnost, koneckonců pověsti Česka ve světě není místo tam,  kde jde jenom o malé nepohodlí. Zatímco česká vláda se obává úbytku v peněženkách svých občanů nanejvýš 100 až 200 eur ročně, nemálo (chudších) ukrajinských občanů ztrácejí mnohem víc, mnozí dokonce všechno – léta rozvíjené podniky, obydlí, dokonce i životy.

Je politováníhodné, že takový postoj zaujímá země, která svého času již se stala obětí neochoty velkých států postavit se na ochranu propagovaných hodnot.

Je škoda, že Česká republika zapomněla, jak byly zrazeny její zájmy podepsanou v roce 1938 s Hitlerem ostudnou Mnichovskou dohodou.

Dovolujeme si českému prezidentovi připomenout, že země, které odmítly postavit se na rozhodný odpor vůči tehdy ještě zdánlivě ne tolik nebezpečnému pro svět nacistickému Německu a podepsaly Mnichovskou dohodu, přejíc za cenu zrady Československa zachránit vlastní pohodu a klid, v průběhu několik následujících let ztratili mnohem víc. Pan prezident Zeman, podobně jak i signatáři Mnichovské dohody, svým postojem jenom povzbuzuje Rusko k dalším porušováním mezinárodních úmluv a dohod. Putinovské Rusko, podobně jak tomu bylo s hitlerovským Německem, se nezastaví na Ukrajině, a postupně se bude snažit obnovit kontrolu nad všemi zeměmi kdysi okupovanými. Stejně jak v roce 1968 obnovilo kontrolu nad Československem, kdy Češi a Slováci se pokusili zařídit život ve své vlastní zemi podle svých vlastních pravidel. Takže po několika letech může již samotné Česko ocitnout se pod hrozbu okupace, pokud dnes nezastavíme novodobého totalitního imperialistu společným solidárním úsilím celého civilizovaného světa.

Proto dovolujeme si vyzvat pana prezidenta Miloše Zemana a všechny české členy vlády vidět o něco víc než 100 eur v peněženkách svých občanů. Protože tato neprozíravost může způsobit, že českému občanovi bude odejmutá peněženka celá. A spolu s ni i svoboda, a možná i život. Pak historie neodpustí těm, kteří svými činy tyto důsledky přivodili. Stejně tak, jak neodpustila i strůjcům Mnichovské zrady. Co pak si přeje pan prezident Miloš Zeman a jiní čeští vysocí statní představitelé vejít do historie s poskvrněnou ctí a poskvrnit svými činy čest své země?

S úctou,

občanské hnutí „Vidsič“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…