Nejvýznamnější a nejvíce komentované byly dvě návštěvy v Čínské lidové republice. Je vhodné připomenout, že obě Zemanovy cesty obsahově navázaly na státní návštěvu premiéra Jiřího Paroubka v Číně před deseti lety.
Miloš Zeman nejednou zdůraznil, že všechny pracovní cesty do zahraničí spojuje s ekonomickou diplomacií. Také při poslední návštěvě v Číně začátkem září byly podepsány smlouvy v řádu desítek miliard korun. Navíc, ekonomická diplomacie měla tentokrát nadstavbu: členy prezidentovy delegace byli například předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta či fotbalový internacionál Pavel Nedvěd, v roce 2003 oceněný jako nejlepší fotbalista Evropy. V Pekingu Nedvěd otevřel žákovskou fotbalovou školu.
Fotbalovým můstkem se dostávám k mimořádně závažnému přínosu Zemanovy cesty. Známá a úspěšná investiční společnost CEFC majetkově vstoupila do pražské akciové společnosti SK Slavia Praha – fotbal.
Jako když Abramovič koupil Chelsea
Známý ekonom Miroslav Zámečník, europoslanec, konzultant společnosti Boston Venture Central Europe, přirovnal čínskou investici ke koupi slavné londýnské Chelsea ruským oligarchou Romanem Abramovičem. Zámečníkovo vyjádření není přehnané; postavení Chelsea a její tradice v podmínkách Anglie se od postavení Slavie a její tradice a významu v české kotlině příliš neliší.
Dovolím si citovat z webové stránky Slavia.cz 4. září 2015:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV