Oleg Gubin: Jak jsem viděl sjezd ČSSD

18.03.2015 16:33 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Proběhl velice očekávaný 38. sjezd České strany sociálně demokratické. Lze jej vnímat jako triumf Bohuslava Sobotky; při volbě předsedy strany hodilo do volební urny hlasovací lístek s jeho jménem přes osmdesát pět procent delegátů, což je mimořádně silný mandát.

Oleg Gubin: Jak jsem viděl sjezd ČSSD
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Nejen to: také sestava místopředsedů je uspořádána přesně podle Sobotkových představ, byť statutární místopředseda Milan Chovanec získal svůj post až ve druhém kole volby.

Podle mínění přímých účastníků byl sjezd klidný a nekonfliktní. Proti dřívějším sjezdům to byla spíše výjimka. Například v roce 1999 jednali delegáti v první den sjezdu na pražském Výstavišti dlouho přes půlnoc a druhý den končili až navečer. Tehdy ovšem průběh sjezdu ovlivnila občanská válka v Jugoslávii a bouřlivá diskuse ohledně bombardování Bělehradu letadly NATO.

Tentokrát si aparát Lidového domu dal záležet s důkladnou organizační přípravou. Všechny sjezdové dokumenty byly precizně zpracovány a delegáti je dostali předem v písemné podobě. V diskusi samozřejmě zazněly i kritické připomínky. Aktualizované stanovy i sjezdová rezoluce však byly přijaty výraznou většinou. Závěrečná tisková konference tak mohla proběhnout druhý den sjezdu už krátce po poledni.

Bonmot Miloše Zemana: nepřítel – úhlavní nepřítel – koaliční partner

Sjezdová rezoluce pod záhlavím Fungující a spravedlivý sociální stát je členěna na kapitoly Hospodářský růst, Sociální soudržnost a Bezpečná budoucnost. Byť se Sobotka, Chovanec i další řečníci důrazně vymezili zejména vůči Andreji Babišovi (Chovanec: „Pane Babiši, my se vás nebojíme!“), vybízí rezoluce k dalšímu koaličnímu vládnutí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Foldyna

Pane předsedo, co uděláte s Foldynou? Nemyslíte, že by měl urychleně vysvětlit, proč byl vykázán z domu a proč mu policie zabavila zbraně? A jestli se prokáže, že se dopustil domácího násilí, doufám, že ho neprodleně vysloužíte ze strany a budete po něm požadovat rezignaci?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: „A já se nebojím toho slova, to je Chocholoušek“

21:35 Pavel Foltán: „A já se nebojím toho slova, to je Chocholoušek“

Glosa Pavla Foltána k aktuálnímu politickému dění.