Ombudsman Varvařovský: Ženám se zlepší přístup k vědeckým grantům

08.04.2013 12:20

Veřejný ochránce uvítal, že se Grantová agentura ČR rozhodla přehodnotit svůj postoj k ženám-vědkyním a začíná jednat o změnách, které jí ochránce doporučil. Poskytování postdoktorských grantů, tedy přístup k vědě a výzkumu, by se nově mělo řídit pravidly, která budou více respektovat rovnost žen a mužů a zohledňovat i právo na rodinný život.

Ombudsman Varvařovský: Ženám se zlepší přístup k vědeckým grantům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ombudsman Pavel Varvařovský

S ohledem na preventivní působení k zajištění rovného zacházení, nezabýval se veřejný ochránce práv šetřením konkrétních případů, ale na základě upozornění žen-vědkyň prověřil pravidla Grantové agentury ČR jako taková.

Grantová agentura ČR je organizační složkou státu a finanční podpora, kterou poskytuje na rozvoj vědy a výzkumu, pochází z veřejných prostředků státu. Na poskytování podpory se vztahuje antidiskriminační zákon, protože jde o oblast pracovněprávních vztahů, kde je diskriminace zakázána. Ačkoli Grantová agentura ČR neuzavírá smlouvu přímo s řešitelem projektu – vědcem (ten tedy není zaměstnancem Grantové agentury), zprostředkovaně se o pracovněprávní vztah jedná. Příjemcem grantu je totiž instituce (např. organizační jednotka ministerstva, územně samosprávného celku apod.), s níž musí být vědec po celou dobu projektu v pracovněprávním vztahu. To je nezbytnou podmínkou pro poskytnutí grantu. Finanční podpora ze strany Grantové agentury ČR se navíc přímo projeví v odměňování řešitele, kterému je buď část pracovního úvazku příp. celý úvazek hrazen z grantu, nebo je mu úvazek zvýšen s finančním vyrovnáním z grantu.
 
Ochránce oceňuje, že ačkoli se ředitel Grantové agentury ČR s jeho posouzením podmínek přidělení a řešení projektů zcela neztotožnil, projevil ochotu pravidla změnit tak, aby odpovídala antidiskriminačnímu právu a byla vůči ženám-vědkyním vstřícnější.
 
Upraveny by měly být zejména podmínky přerušení projektu z důvodu mateřství. Až dosud totiž bylo možné práci na projektu přerušit jen ke dvěma termínům v roce a přerušení nesmělo být delší než 1 rok. Striktně stanovené podmínky grantů neumožňovaly ženám věnovat se vědecké práci a současně mít rodinu. Na doporučení ochránce nyní Grantová agentura ČR jedná o možnosti přerušení projektu kdykoli v průběhu roku a o prodloužení doby přerušení až na dva roky.
 
Přístup žen k vědecké práci by měla zlepšit i možnost podat žádost o postdoktorský grant dvakrát (namísto současné jediné šance). Ženy, které z důvodu péče o dítě musely práci na projektu ukončit (tj. grant vrátit), dosud neměly možnost se v budoucnu ucházet u Grantové agentury ČR o jakýkoli další projekt. Uzavřela se jim tak cesta k podpoře jejich vědecké práce a výzkumu ze strany státu. Po změně podmínek by každý, kdo musel z vážných důvodů grant vrátit, měl dostat ještě jednu šanci získat podporu pro svou vědeckou práci.
 
zdroj: ochrance.cz

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…