Dobytí afghánského města Kunduz se může zdát vedle bombardování Sýrie jako okrajová zpráva. Opak je pravdou. Nejde ani tak o to, že byl Kunduz dobyt, ale o to, jakým způsobem.
Trojský kůň byl podle řecké mytologie velká dřevěná socha, v jejíchž útrobách se ukrývali nepřátelští bojovníci. Odysseus tímto způsobem dobyl Tróju, když jeho spolubojovníci naoko odtáhli a sochu koně nechali Trójanům jako dar. Ti si ji pak sami dobrovolně vtáhli za hradby. V noci, když Trójané slavili své vítězství nad Řeky, vylezli útočníci z koně a zmocnili se města.
Svátek oběti
Podobný způsob boje použili před několika dny afghánští bojovníci Talibanu při obléhání Kunduzu. Po dlouhé a marné snaze dobýt toto klíčové město se uchýlili ke lsti. Využili toho, že se obránci Kunduzu chystali oslavit významný Svátek oběti (Íd al-adhá). Do obléhaného města proudily davy poutníků, aby se připojily k oslavám. Obhájci samozřejmě věděli, že by do města mohli v davu proniknout i jejich obléhatelé. Proto všechny příchozí podrobili pečlivým kontrolám. Přesto se do města podařilo „v převleku“ proniknout stovkám Talibanců - a město dobyli zevnitř.
Němci a jejich spojenci doufají, že až začnou bojovníci Islámského státu vylézat z koňského břicha, přijde ke slovu jediná "obranná" metoda, kterou znají a používají: uplatit je. Je to smrtelný omyl
Přenesme se na srbsko - maďarskou hranici k obci Rözske. Je 16. září. Na hraničním přechodu, kde dříve nebyla ani závora, nyní postavili Maďaři dva metry vysoký plot, hlídaný policií a armádou. Tisíce tzv. uprchlíků (většinou ze Sýrie a Afghánistánu) se shromáždilo u plotu a zabaleni do dek čekali, co bude. Byl to smutný pohled. Zoufalí lidé na útěku před válkou, hladoví, bezbranní. Mezi nimi mnoho rodin s malými dětmi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV