Ondřej Höppner: Kdo a proč vtáhl Trojského koně za evropské hradby? Smrtelný omyl nepoučitelných

10.10.2015 12:36 | Zprávy

Ondřej Höppner upozorňuje na to, že naše mentalita vůbec nerozumí tomu, s čím domnělí "uprchlíci" do Evropy přicházejí a jak snadno se promění v organizované bojové jednotky

Ondřej Höppner: Kdo a proč vtáhl Trojského koně za evropské hradby? Smrtelný omyl nepoučitelných
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Dobytí afghánského města Kunduz se může zdát vedle bombardování Sýrie jako okrajová zpráva. Opak je pravdou. Nejde ani tak o to, že byl Kunduz dobyt, ale o to, jakým způsobem.

Trojský kůň byl podle řecké mytologie velká dřevěná socha, v jejíchž útrobách se ukrývali nepřátelští bojovníci. Odysseus tímto způsobem dobyl Tróju, když jeho spolubojovníci naoko odtáhli a sochu koně nechali Trójanům jako dar. Ti si ji pak sami dobrovolně vtáhli za hradby. V noci, když Trójané slavili své vítězství nad Řeky, vylezli útočníci z koně a zmocnili se města.

Svátek oběti

Podobný způsob boje použili před několika dny afghánští bojovníci Talibanu při obléhání Kunduzu. Po dlouhé a marné snaze dobýt toto klíčové město se uchýlili ke lsti. Využili toho, že se obránci Kunduzu chystali oslavit významný Svátek oběti (Íd al-adhá). Do obléhaného města proudily davy poutníků, aby se připojily k oslavám. Obhájci samozřejmě věděli, že by do města mohli v davu proniknout i jejich obléhatelé. Proto všechny příchozí podrobili pečlivým kontrolám. Přesto se do města podařilo „v převleku“ proniknout stovkám Talibanců - a město dobyli zevnitř.

Němci a jejich spojenci doufají, že až začnou bojovníci Islámského státu vylézat z koňského břicha, přijde ke slovu jediná "obranná" metoda, kterou znají a používají: uplatit je. Je to smrtelný omyl

Přenesme se na srbsko - maďarskou hranici k obci Rözske. Je 16. září. Na hraničním přechodu, kde dříve nebyla ani závora, nyní postavili Maďaři dva metry vysoký plot, hlídaný policií a armádou. Tisíce tzv. uprchlíků (většinou ze Sýrie a Afghánistánu) se shromáždilo u plotu a zabaleni do dek čekali, co bude. Byl to smutný pohled. Zoufalí lidé na útěku před válkou, hladoví, bezbranní. Mezi nimi mnoho rodin s malými dětmi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Proč odmítáte zveřejnit celou vaší bakalářskou práci?

A jak je možné, že k ní vůbec není veřejný přístup? To by přeci měl být, a to u všech prací nejen vašich a těch bakalářských. A na jaké škole jste vystudovala magistra? Co vím, tak školu, na které jste dělala bakaláře ministerstvo zrušilo

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

Denní glosy Petra Hampla.