Ondřej Horák: Proč se Ministerstvo financí snaží potopit kapitálový trh?

21.10.2014 17:43 | Zprávy

Ve středu 22. října začne Senát projednávat novelu zákona o daních z příjmů. Již delší dobu probíhá veřejná debata nad několika jejími částmi, především nad třetí sazbou DPH ve výši 10 %, nad daňovou slevou pro pracující důchodce či nad omezením paušálů pro živnostníky.

Ondřej Horák: Proč se Ministerstvo financí snaží potopit kapitálový trh?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí, ilustrační foto

Celkem mimo oblast veřejného zájmu se nachází novela o zdanění tzv. fondů kvalifikovaných investorů. Na jednu stranu je to pochopitelné – fondy nejsou určeny pro širokou veřejnost, nýbrž pro zkušené a majetné investory a celá řada lidí o nich asi nikdy neslyšela. Na druhou stranu je to špatně – tyto fondy totiž představují důležitou součást (nejen) českého kapitálového trhu. Aktuálně je v domácích fondech přes 80 miliard Kč a současné zdanění zůstává v naší „pokladně“. V případě nesmyslně nastavené daňové sazby budeme svědky odlivu kapitálu z domácí ekonomiky, což bude mít z makroekonomického hlediska výrazně negativní dopady. A přesně to se nyní chystá!

V současnosti jsou FKI zdaněny stejně jako ostatní fondy, a to 5% sazbou, na úrovni investora (fyzické osoby) pak dochází ke zdanění dividend sazbou 15 %. Od ledna roku 2015 by dle novely měla být většina FKI zdaněna sazbou 19 %. Pomineme-li fakt, že změny sazby na poslední chvíli obecně škodí kapitálovému trhu, který pro své fungování vyžaduje stabilní a transparentní legislativní a daňový rámec, jedná se o naprostý světový unikát, bohužel však v negativním slova smyslu – fond zdaněný jako běžná společnost nikdy nebude fungovat. Obzvlášť ne ve světě s poměrně jednoduchým přeshraničním pohybem kapitálu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…