Což řadovému občanu zřejmě nic neříká. Ten si snad všimne, že ze všech poslaneckých funkcí, souvisejících s problematikou bezpečnosti, rezignovala zákonodárkyně ODS Jana Černochová, jelikož nový policejní prezident je jejím životním partnerem.
A pak také možná zaregistruje, že Lessyho pád neuvítala vicepremiérka Karolína Peake, jíž se hlavně dotklo, že byl bez konzultace ve vládě svižně jmenován nový policejní šéf. A naznačila, že by poslanci strany LIDEM nemuseli kvůli tomu hlasovat pro všechny zásadní vládní návrhy. Pokud tím myslela ty momentálně nejdiskutovanější, totiž po senátním vetu opět do dolní komory doputovavší vyšší DPH a hlavně církevní restituce, pak by to ovšem byla hodně hazardní hra, hrozící až předčasnými volbami, a tedy zánikem strany LIDEM. Proto asi pohrůžku paní Peake netřeba brát vážněji. Však se vůči ní také ohradil premiér Nečas slovy, že jmenování je výhradní pravomocí ministra vnitra a v nejmenším nesouvisí se zákony předkládané sněmovně.
Z vějíře reakcí politických subjektů i objektů také nic nového neplyne: ČSSD Lessyho odchod nepřekvapil, neboť sledovala dlouhodobý tlak na něho, a bude ovšem chtít slyšet od ředitele policejní inspekce, jak to bylo s důvody k tomu, aby byl Lessy vyhozen od policie. Věci veřejné také protestují, což je jasné, neboť Lessy byl jimi – ještě když byla Bártova strana členem vládní koalice – do vedení policie prosazen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz