Ondřej Kosina: Velké koalice – osud německy mluvících zemí

02.10.2013 20:30 | Zprávy

Parlamentní volby v Rakousku nepřinesly mnoho překvapení. Dopadly podle očekávání a více méně v souladu s předvolebními průzkumy. S vysokou pravděpodobností tak bude pokračovat velká koalice sociálních demokratů a lidovců v čele s kancléřem Wernerem Faymannem, trvající od roku 2006. Obě vládní strany mírně oslabily a zároveň dosáhly vůbec nejhorších výsledků od konce druhé světové války. Nicméně stále dohromady disponují pohodlnou většinou 99 ze 183 křesel v rakouské Národní radě.

Ondřej Kosina: Velké koalice – osud německy mluvících zemí
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý exprezident Joachim Gauck

Výsledky voleb

V porovnání s rokem 2008 ubyli voliči oběma vládním stranám, zatímco elektorát opoziční FPÖ a Zelených posílil. Čtyři největší strany se umístily na stejných pozicích jako před pěti lety. Sociální demokraté (SPÖ) obhájili prvenství s 27,1 % hlasů, ale se ztrátou 4 mandátů. Druzí lidovci (ÖVP) získali 23,8 % a přišli tak o 5 poslanců. Obě strany shodně oslabily o 2,2 %. Rakušané jsou evidentně unaveni sedmiletou vládou rudo-černé koalice, ale zase ne tolik, aby jí neumožnili pokračovat ve společném vládnutí. Krajně pravicová Svobodomyslná strana Rakouska (FPÖ) překročila s 21,4 % magickou dvacetiprocentní hranici a bude mít o 8 zákonodárců více, přestože se přetahovala o podobně smýšlející voliče s euroskeptickým Teamem Stronach. Svobodní se tak stávají srovnatelně silnou stranou s lidovci a v příštích volbách se mohou stát dominantní silou na pravici, což je vzhledem k jejich xenofobní a populistické rétorice znepokojivé. Zelení obhájili čtvrté místo s 11,5 %, což znamená nárůst o 1,1 % a 2 poslance navíc. Předvolební průzkumy byly poměrně přesné, pouze Zelené s předpokládaným ziskem 14 – 15 % mírně nadhodnotily.

Úspěch nových stran a fiasko „haiderovců“

Nováčky v rakouském parlamentu jsou euroskeptické uskupení Team Stronach a liberální formace NEOS – Nové Rakousko, které uzavírají šestici stran, jež překročily čtyřprocentní uzavírací klauzuli. Ambiciózní projekt kanadsko-rakouského miliardáře neuspěl tak výrazně, jak se očekávalo, nicméně zisk 5,8 % a 11 mandátů mu umožní hrát určitou roli na celostátní úrovni. Strany reprezentující antievropsky naladěné Rakušany v součtu obdržely 27,2 % hlasů. Překvapením je úspěch nového liberálního uskupení NEOS, které s 4,8 % a 9 poslanci reprezentuje politický střed. Jak dlouhodobě naznačovaly průzkumy, z parlamentu vypadl Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), který dosáhl pouze na 3,6 % a přišel o 12 mandátů. BZÖ stagnoval od smrti svého zakladatele Jörga Haidera a jeho voliči nepřijali posun strany směrem k liberalismu. Poslanecký klub BZÖ se začal drolit a z 21 zvolených zákonodárců čtyři přeběhli k FPÖ a pět k Teamu Stronach, čímž této nové straně pomohli získat parlamentní zastoupení ještě před volbami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…