Ondřej Mrázek: Zlý sen, aneb Listopad naruby

19.11.2013 9:12 | Zprávy

Pro pamětníky společenského obrození, které vyvrcholilo 17. listopadu 1989 tzv sametovou revolucí, to bylo jako zlý sen. Budoucnost po pádu totality si možná představovali naivně a každý jinak, tohle ale nečekal nikdo.

Ondřej Mrázek: Zlý sen, aneb Listopad naruby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Po Václavském náměstí a Národní třídě v samotném centru Prahy, kde jsme před 24 lety zažili intenzivní sounáležitost a morální sílu společnosti, které došla trpělivost s komunisty, pochodovali fašisté s xenofóbními nápisy na transparentech a skandovali „Čechy Čechům“.

Fašistů bylo jen kolem stovky, ale protože byl jejich pochod povolený magistrátem, chránily je desítky policejních robocopů. České policii – jak se již stalo zvykem – rasistická a fašistická hesla nevadila.

Jen pár hodin předtím se u pomníku studentům, brutálně zbitým policisty v listopadu 1989, strhla hádka a málem došlo na facky. To když sem přišli položit květiny bývalý prezident Klaus a expremiér Nečas.

Lidé, mnozí z nich bývalí studenti, které tu před 24 lety zbila policie, na ně pokřikovali, že všechno rozkradli a zničili, zradili ideály demokracie a místo toho zavedli tupý americký konzum, ze samé podstaty cizí české národní povaze.

„Zloději, podvodníci, kde berete tu drzost hlásit se ke studentské revoltě, která vás vynesla ke korytům?! Ve jménu demokracie jste všechno rozkradli a teď tu šaškujete! Že vám není trapné přiživovat se výročí, jehož naděje pomáháte svou zkorumpovaností pohřbít?!“ vykřikovali lidé jeden přes druhého a zahnali pobledlé politiky na ústup. Exprezident Klaus pak potvrdil spekulace o své rostoucí aroganci a senilitě, když své kritiky nazval nemocnými lidmi, s nimiž nemá cenu se bavit. Absurdnější oslavu Něžné revoluce by nevymyslel ani Franz Kafka..

Smutným vrcholem zkaženého svátku byl postoj policie, ochraňující průvod neonacistů s českými vlajkami před několika stovkami antifašistů, kteří přišli proti jejich pochodu, znesvěcujících podle nich státní svátek i výročí pádu totality, protestovat s hesly jako „17. listopad náckům nedáme“. Řekne-li se antifašista, hodně lidí zblblých médii v tom hned vidí divokého týpka se zeleným čírem a kroužkem v nose. Proti náckům se ale včera postavili docela obyčejní lidé různých názorů, generací i typů zevnějšku. Normální lidi, kteří nemusejí fašismus a rasismus. Policisté v helmách, se štíty a obušky je shodou okolností zablokovali  přesně ve stejném místě, jako jejich komunističtí předchůdci studenty před 24 lety. Jen s tím rozdílem, že včera se nemlátilo. Zatím.

Téměř čtvrt století trvalo, než jsme si v naší zemi uvědomili, že nás politická garnitura, kterou vynesly k moci všelidové protesty proti komunistickému režimu, zneužívá a okrádá neméně, než ta předchozí. Nezbývá než doufat, že toto bolestné prozření povede ve svém důsledku ke změně k lepšímu, a že ho ke svému posílení nezneužijí nacionální extremisté, jejichž výzvy k násilí a pogromům je stále více slyšet.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Mrázek - profil

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kauza Čapí hnízdo po volbách

12:17 Zdeněk Jemelík: Kauza Čapí hnízdo po volbách

Výsledek voleb do Evropského parlamentu je dalším dokladem, že selhalo trestní stíhání jako prostřed…