P. C. Roberts: Nevstupuje Putin do propagační pasti?

07.06.2021 14:37 | Komentář

Ještě dřív, než se vzdáme nadějí na to, že summit Biden-Putin vyústí v lepší vztahy mezi USA a Ruskem, měli bychom si vzpomenout na summit Trump-Putin v Helsinkách v červenci 2018. Tehdy Demokratická strana a americká média využila setkání Trumpa s Putinem k očernění této události jako něčeho, co prý jen posílilo postavení Putina a současně učinilo postavení Ruska jako veřejného nepřítele USA číslo jedna jevem trvalým.

P. C. Roberts: Nevstupuje Putin do propagační pasti?
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Paul Craig Roberts

Americký establishment se zkrátka postaral o to, aby summit neuspěl. Tři dny před ním vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti obvinění proti 12 pracovníkům ruské vojenské zpravodajské služby (GRU), a dva dny před summitem požádala demokratická polovina Senátu Trumpa, aby setkání s Putinem zrušil. Ředitel CIA John Brennan na tiskové konferenci uspořádané po summitu prohlásil, že setkání Trumpa s Putinem prokázalo, že Trump překročil „práh vážných zločinů a nevhodného chování a že jeho jednání s Putinem nebylo ničím jiným než vlastizradou. A že Trumpovy poznámky nebyly pouze imbecilní, ale navíc prokázaly i to, že ten, který je vyslovil, spočívá kompletně v Putinově kapse“.

Řečeno jinak: Demokratická strana a americký vojensko-bezpečnostní komplex a americká média označila setkání Trumpa s Putinem za akt zrady. A zcela bez ohledu na to, zda nepřineslo i cosi prospěšného, ovládly oficiální narativ mediální presstitutky, Demokraté a CIA.

Otázka, která se z předcházejícího nabízí sama sebou, je tato: Jestliže Trump zradil tím, že se setkal s Putinem, proč se za přípustné považuje setkání Bidena s Putinem?

Odpovědí na tuto otázku je nejpravděpodobněji tato: summit Biden-Putin se pro Kreml připravuje jako past. Stejně jako Kreml vstoupil do pasti, když dovolil Navalném převést svůj „otravný příběh“ do Německa, opakuje svůj omyl i nyní, když souhlasí setkat se s Bidenem.

Anketa

Je potřeba, aby lidé, kteří jsou očkovaní a vracejí se ze zahraničí, podstupovali testy na covid-19?

70%
23%
hlasovalo: 5637 lidí

Ze zpráv o předsummitových jednáních Lavrova s americkým ministrem zahraničí víme, že Bidenovu agendou pro summit není nic jiného než seznam protiruských obvinění. Vyjádřeno jinak: Bidenovým záměrem pro summit je držet Putina v pozici člověka, který se za tato obvinění bude zodpovídat. Z takovéhoto programu nemohou pochopitelně vzejít žádné zlepšené vztahy, kromě toho případu ovšem, že by Putin, všechna obvinění snášená na jeho hlavu, přijal jako oprávněná a slíbil, že se v budoucnu bude chovat líp. Jinak washingtonským narativem, který z tohoto summitu vzejde, bude, že summit neuspěl – a to díky Putinově zpozdilosti a neuváženosti. Putin prostě neslíbil, že už nebude trávit lidi, nebude napadat cizí země, nebude narušovat cizí volby a nepřestane podnikat své kybernetické útoky.

Jinými slovy: Washington využije summitu k posílení pověsti Putinova Ruska jako amerického nepřítele číslo jedna. Je téměř zcela jisté, že právě tohle bude výsledkem summitu. Washington zkrátka využívá ruské toužení být přijat Západem k tomu, aby neopatrný Kreml zatáhl do propagační pasti.

Bidenův režim je sestaven z ideologů a je veden nejméně profesionální vládou, jakou kdy americká historie zaznamenala. Biden je obklopen mnohými z těch, kteří např. zorganizovali majdanovou revoluci a instalovali na Ukrajině vládu nepřátelskou vůči Rusku. Např. Victorii Nulandovou. A navzdory kremelskému diplomatickému úsilí v EU, odhlasoval nedávno Evropský parlament podporu rezoluci, požadující změnu režimu v Rusku. Jestliže ovšem na straně Západu existuje tak vysoká míra nepřátelství vůči Rusku, jak může Kreml očekávat jakýkoli pozitivní výsledek summitu?

Jako by Kreml stále ještě nepochopil, že je pro Washington mnohem cennější jako nepřítel, než přítel. „Ruská hrozba“ je základnou více než bilionového ročního rozpočtu amerického vojensko-bezpečnostního komplexu i moci, která jde s tímto komlexem ruku v ruce. A kdyby ruské hrozby nebylo, jak by pak komplex svůj rozpočet ospravedlnil?

„Ruskou hrozbou“ se kromě toho udržuje v linii s americkou politikou též západní Evropa. Kdyby totiž nebylo ruské hrozby, jaký by pak byl smysl NATO? Co jiného než tato hrozba by evropským zemím mohla zabránit mít své nezávislé zahraniční politiky a tím přispívat k mnohapolárnímu světu?

Je proto Bidenovým záměrem nikoli snižovat, ale jen a jen zvyšovat napětí s Ruskem. Takže bychom si měli znovu připamatovat, že CIA, FBI, Demokraté a americká média rozehráli aféru Russiagate proto, aby zabránili Trumpovi normalizovat vztahy s Ruskem. A neexistuje tudíž nic, co by nám umožňovalo věřit tomu, že Bidenovi bude povoleno učinit cokoli z toho, co nesměl učinit Trump.

(přeložil Lubomír Man)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Bohatství národů, nebo bohatství manažerů?

21:37 Petr Hampl: Bohatství národů, nebo bohatství manažerů?

Denní glosa Petra Hampla