Památník Karla Čapka ve Staré Huti: Peroutkův článek neexistuje

02.02.2015 15:22 | Zprávy

Památník Karla Čapka ve Staré Huti: Peroutkův článek neexistuje
Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Popisek: Miloš Zeman na pražské konferenci k výročí konce holocaustu

Vážený pane prezidente,

dovolte mi reagovat na část Vašeho projevu k 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, kde jste řekl v souvislosti se selháním intelektuálů v krizové situaci: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman".

Bohužel, neznám Peroutkův článek „Hitler je gentleman“ a nenašli jsme ho ani v časopisech Přítomnost, které máme v muzejním archivu. Domnívám se proto, že takový Peroutkův článek neexistuje. Proto bych byla ráda, kdybyste nám oznámil zdroj, z něhož jste výše uvedenou informaci, která velmi poškozuje dobré jméno spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky, čerpal.

Pane presidente, ve své dlouholeté činnosti jsem poznala řadu poctivých lidí – odborníků na literární historii, badatelů, novinářů, osvětářů, kteří se zabývají výjimečnými osobnostmi naší historie a snaží se je prezentovat veřejnosti objektivně - se silnými i slabšími stránkami, se statečnými postoji i osobními selháními. Není jejich záměrem zkreslovat, zakrývat nebo měnit historickou skutečnost. Myslím, že Vaše efektní, leč nepravdivé tvrzení ignoruje i jejich úsilí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Elektro automobily

Že jsou předražené se shodneme. Ale co s tím? To, že to jako politik budete jen říkat je podle mě žalostně málo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Povolební křižovatky

15:26 Jiří Weigl: Povolební křižovatky

Uplynul jeden celý týden od voleb, které překreslily politickou mapu v naší zemi. Z většiny těch, kt…