Pavel Foltán: Mediální rady a koronavirus

19.03.2020 10:02

Do konce měsíce března se mají sejít k zasedání všechny mediální rady – a to Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v úterý 24. března, Rada ČT a Rada ČRo ve středu 25. března, a Rada ČTK v pondělí 30. března, tedy ještě v době trvání karantény a mimořádných opatření podle průběžně aktualizovaného nařízení vlády. Otázkou je, zda se uvedené mediální rady sejdou ke svým zasedáním, respektive zda se (v souladu s nařízením vlády) vůbec sejít mohou – tedy bez kolize s podmínkami danými vládou.

Pavel Foltán: Mediální rady a koronavirus
Foto: Jarka Foltánová
Popisek: JUDr. Pavel Foltán je český právník, spisovatel, novinář a vysokoškolský učitel, od roku 2018 člen Rady České tiskové kanceláře
reklama

Právníci by asi mohli konstatovat, že aktuální stav nouze je svým způsobem jedno ze stádií toho, čemu se říká výjimečný stav. Aktuální stav nouze podle instrukcí vlády vyžaduje, aby se nescházely subjekty nad počet 10 lidí v jednom prostoru a čase. Uvedený parametr je vcelku přesný a jasný. A je pro dotčené subjekty závazný.

RRTV sice nemá veřejná zasedání, ale sama o sobě má 13 členů, což je přes daný limit. Při jejím zasedání musí být přítomen vedoucí úřadu (nebo zástupce), a k jednotlivým okruhům bodů podle jejich druhu musí být přítomni také vedoucí pracovníci příslušných úseků úřadu (obvykle dva). Takže to už je celkem přinejmenším 15 lidí, čili přes limit daný vládou. Znám z doby svého šestiletého působení ve funkci místopředsedy RRTV prostory úřadu, takže v tzv. „velké zasedačce“, kde Rada zasedá, by standardně mohl být prostorovým problémem také další parametr, a to alespoň dvoumetrové rozestupy jednotlivých osob (tj. distance o průměru okruhu alespoň 2 metrů – lidově řečeno „kolem dokola“).   

Rada ČT ze zákona zasedá veřejně. Momentálně má sice jen 9 členů (ze zákonného počtu 15 členů celkem), ale i jejího zasedání se účastní generální ředitel ČT a někdo se sekretariátu té Rady, takže i to už je přes limit 10 osob (jako při výčtu v předchozím případě). Navíc na její zasedání chodí pravidelně i několik novinářů, sledujících průběh jednání.

Rada Českého rozhlasu ze zákona také zasedá veřejně. Má celkem 9 členů, přičemž i jejího zasedání se standardně účastní generální ředitel ČRo, a někdo ze sekretariátu Rady, což je už také přes daný limit 10 osob. Navíc právě toto zasedání Rady ČRo (ve shora uvedeném dni) má být jako tzv. „výjezdní“ v Pardubicích, v prostorách regionálního studia ČRo, takže i tam lze navíc předpokládat, že zasedání Rady se zúčastní někdo z vedení studia (pravděpodobně jeho ředitel), a zájem budou mít asi také novináři, (přeci jen pro mediální Pardubice to není běžná událost všedního dne, a regionální novináři jistě budou chtít svou regionální veřejnost informovat). Možná, že i v Pardubicích může být problém s limitem rozestupů v prostoru, kde Rada bude zasedat.

A konečně i nejmenší Rada ČTK pravděpodobně může mít problém se splněním popsaných parametrů při svém veřejném zasedání. Má sama o sobě sice jen 7 členů, ale jejího zasedání se vždy zúčastní sekretářka Rady, dále ředitel ČTK a zpravidla i jeho ekonomický náměstek. Navíc pravidelně (už více, než rok) celé zasedání této Rady natáčí jeden štáb ČT a jednání sleduje i několik novinářů. Logicky lze předpokládat, že právě zmíněné zasedání si ta média (zejména štáb ČT, apod.) nedají ujít, a možná, že kdosi – vzhledem ke svým zájmům právě i s přítomností těch kamer kalkuluje. Malé prostory „velké“ zasedací místnosti Rady v žádném případě nejsou schopny splnit ani ten daný limit pro určené rozestupy jednotlivých osob.   

Ze shora uvedených skutečností plyne, že bude záležet na vedení jednotlivých Rad, jestli se zmíněná zasedání v uvedených termínech uskuteční. Dotčené instituce (tj. RRTV, ČT, ČRo, i ČTK) zaměstnávají své vlastní právníky, a ti možná už řešili také tuto akutní problematiku. Jakožto člen Rady ČTK však v tom směru zatím od předsedy Rady nemám doposud žádnou zprávu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za vytvoření úseků "chyť a pusť" na pstruhových revírech

15:49 Petice za vytvoření úseků "chyť a pusť" na pstruhových revírech

Tato petice by měla být počátečním bodem pro jednání s Moravským rybářským svazem.