Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách

07.05.2021 21:00

My, níže podepsaní starostové obcí Středočeského kraje a zřizovatelé škol, žádáme o neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách a školských zařízení na koronavirus SARS-CoV-2.

Petice za neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách
Foto: Vsetínská nemocnice
Popisek: Antigenní test

Vážený pane premiére, vážení páni ministři,

my, níže podepsaní starostové obcí Středočeského kraje a zřizovatelé škol, žádáme o neprodlenou změnu metody plošného testování dětí a zaměstnanců ve školách a školských zařízení na koronavirus SARS-CoV-2. Jsme přesvědčení, že za situace, kdy antigenní testy ve školách neplní svůj účel a k dispozici je možnost použití citlivých neinvazivních PCR testů umožňujících vyšetření za srovnatelných nákladů, je na místě rychle změnit metodu testování ve školách. Žádáme Vás, abyste tak urychleně učinili v zájmu zajištění bezpečí našich dětí a zaměstnanců škol a školských zařízení a v zájmu smysluplně investovaných veřejných prostředků.

K našemu požadavku vedou především dosavadní závěry testování ve středočeských školách za dobu plošného testování antigenními testy.

Pozitivita antigenních testů je v průměru kolem 0,03-0,04 promile, kdy po následné konfirmaci PCR testy je skutečně pozitivních jen polovina, tedy výsledný průměr pozitivity je cca 0,01 až 0,02 promile. Nemusíme detailně rozebírat, o jaký jde psychický zážitek pro děti, které musí opustit školu, pro rodiče, kteří musí jet následně s dítětem na testy PCR, dítě absolvovat hluboký nosní výtěr a čekat v nejistotě na výsledek, aby byla potvrzena negativita a zbytečnost celé akce, včetně vynaložení veřejných prostředků ze zdravotního pojištění.

Současně již má mnoho škol zkušenost s tím, že děti byly shledány PCR pozitivními na základě diagnostikovaného PCR testu (například z důvodu onemocnění v rodině) ve stejný den, kdy v ranních hodinách absolvovaly antigenní testování s negativním výsledkem.

Ve studii, kterou inicioval Středočeský kraj a na které se podíleli významní odborníci, se na vzorku 480 000 PCR testů analyzovaly hodnoty Ct charakterizující vstupní koncentraci virové RNA. Prokázalo se, že v dětských věkových skupinách jsou virové nálože, i v případě probíhající infekce, mnohem nižší než u dospělých a jsou pod detekcí antigenních testů. Jejich použití ve školách tedy nepřináší relevantní výsledky.

Na základě těchto dat a praktických zkušeností z aktuálního testování ve školách, ale i z testování neinvazivními testy PCR, které na některých školách na území hlavního města a Středočeského kraje probíhají, Vás proto žádáme, abyste co nejdříve nalezli cestu pro úhradu PCR testování na školách ze státního rozpočtu nebo systému veřejného zdravotního pojištění tak, aby citlivé PCR testy v našich školách nahradily méně senzitivní antigenní testy. Dostatečná kapacita v laboratořích pro vyhodnocení testů provedených na území Středočeského kraje je garantována i Hlavním městem Praha. Rychlá změna metody testování ve školách z antigenní na PCR nemusí znamenat ani další finanční zátěž pro veřejné rozpočty. Při použití metody poolingu dochází k zásadnímu snížení ceny za PCR test – nyní veřejnou soutěží potvrzena cena 150 Kč za jeden test.

Podporu PCR testování vyjádřila 15. 4. na svém zasedání Rada Středočeského kraje, zastupitelé hlavního města Prahy a jeho městských částí, na jeho podpoře se na svém jednání v úterý 13. 4. shodli i členové Komise Asociace krajů ČR pro školství a sport.

Dále Vás žádáme, abyste nastavili smysluplnou testovací strategii, založenou na základě odborných poznatků, která zajistí bezpečnost otevřených škol a která školám poskytne jasná a přehledná pravidla, jak postupovat v případě zjištění pozitivního žáka nebo personálu ve školském zařízení. Školy  mají zajišťovat vzdělávání, k tomu potřebují stabilitu a jistotu a nemají být zneužívány k realizaci zmatených a nekoncepčních řešením, kterým samy nevěří.

Petici můžete podepsat ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …