Petr Báča: Máme kvůli ČNB začít kupovat zlato?

19.11.2013 9:50

Hlavním tématem posledních dnů jsou v Česku intervence ČNB proti koruně.

Petr Báča: Máme kvůli ČNB začít kupovat zlato?
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Kromě jejich dopadu se probírají i témata, která jsou nečekaná, jako je sama definice cenové stability jako meziročního přírůstku indexu spotřebitelských cen ve výši 2 %. Ne, že by debata o vymezení cenové stability neměla smysl (již současné rozčarování veřejnosti nad tím, jak ČNB cenovou stabilitu chápe, je důkazem, že má), ale ta právě probíhající je překvapivá minimálně z důvodu jejího načasování. Cílování inflace není novinka, kterou by si bankovní rada “vymyslela” před posledním zasedáním. S tímto režimem totiž žijeme již od roku 1998 a současný cíl platí od roku 2010 (první inflační cíl byl vymezen pásmem 5,5-6,5 %). Jiná témata, jako například obavy veřejnosti z velkého zdražování v důsledku oslabení koruny a rostoucího objemu peněz v ekonomice, se zdají být o něco pochopitelnější.

Právě inflační hrozba byla v minulých letech strašákem, který řadu investorů přiměl k investicím do zlata. Nicméně s tím, jak se prodlužuje doba, po kterou hlavní centrální banky ve světě tisknou peníze a inflace stále nepřichází, začíná tento příběh blednout.Konec konců, v Česku máme s trvalým přebytkem likvidity v bankovním systému svoji historickou zkušenost, která ukazuje, že centrální banky mají nejen neomezenou schopnost domácí měnu tvořit, ale jsou velice efektivní i v jejím stahování. Jinými slovy, tisk peněz neznamená automaticky růst inflace. A co se týče inflačního dopadu oslabení kurzu koruny o necelých pět procent, tak prognóza ČNB i naše odhady poukazují na to, že žádného dramatického poklesu kupní síly peněz se skutečně bát nemusíme. Meziroční míra inflace se může v lednu i přes intervence významně přiblížit k nule.

Intervence ČNB však poukázaly na jednu, z pohledu investora do zlata, zajímavou skutečnost. Oslabení koruny se prakticky okamžitě projevilo právě v korunových cenách zlata, neboť ty vznikají kombinací dolarových cen s kurzem koruny vůči dolaru. Ve zrychleném režimu tak intervence poukázaly na to, že dlouhodobí držitelé zlata mimoděk investují i do pohybu koruny vůči dolaru, což může být jedno z rizik, o kterém se příliš nemluví. Tentokrát na něm vydělali.

Petr Báča
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

11:34 Jiří Paroubek: Lhali nám před lety, nebo nám lžou dnes?

Ti, kteří ovládají náš svět, a tím i naše životy, spoléhají na krátkost a nedokonalost naší paměti. …