Petr Brandtner: Zásadní průlom divadelním ředitelům navzdory

08.11.2017 10:45

Vláda na svém zasedání dne 6.11.2017 schválila novelizaci nařízení vlády č.222/2010 Sb., „Katalog prací“, které stanovuje platové zařazeni zaměstnanců ve veřejné správě. Touto novelou dochází k zásadnímu průlomu v možnosti zařadit členy špičkových kolektivních těles na stejnou úroveň, která dosud (od 90.let) příslušela pouze členům České filharmonie.

Petr Brandtner: Zásadní průlom divadelním ředitelům navzdory
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Po mnoha letech neúspěšných pokusů o nápravu tohoto stavu, kdy se Ministerstvo kultury vyhýbalo podniknout příslušné kroky, se podařilo úředníky tohoto resortu přesvědčit a za významného přispění zejména Jakuba Hrubého, předsedy ZO Unie profesionálních zpěváků Národního divadla a prezidenta Unie orchestrálních hudebníků Jiřího Dokoupila, dosáhnout narovnání diskriminačního stavu.

Členové nejprestižnějších uměleckých těles, tj. orchestrů, sborů i baletních souborů by měli být od ledna 2018 začleněni do vyšších platových tříd alá Česká filharmonie. Nejedna se přitom bezpochyby jen o soubory Národního divadla v Praze a Pražského filharmonického sboru, ale po právu i o kolektivní tělesa regionálního charakteru, pokud dosahují a splňují kvality Katalogem prací stanovené.

Je třeba také poukázat na skutečnost, že vedení Národního divadla od počátku tvorby a připomínkování zmíněné novely Katalogu prací vznášelo zásadní protiargumenty, tedy nejen že se nezasazovalo o spravedlivé zařazeni členů sboru a orchestru na úroveň ČF, ale dokonce vyslovilo s touto změnou nesouhlas. Stejně tak bojkotovala proces novelizace Katalogu prací v části Kultura i Asociace profesionálních divadel, člen Unie zaměstnavatelských vztahů, v jejímž čele stojí Stanislav Moša a členy výboru jsou Jan Burian, ředitel ND Praha a Jiří Šesták, senátor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…