Petr Brandtner: Zlatá kaplička - zlatý důl. Miliony, ale jak pro koho

04.05.2017 9:11

Platy vyšší než poslanci, stejně vysoké jako ministři, takové jsou platy ředitelů Národního divadla. Dne 15. 3. 2017 poskytlo Národní divadlo informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o výši platů a odměn nejvyššího vedení Národního divadla. Miliónové platy ředitelů a náměstků lze považovat jako výsměch všem výkonným umělcům a technickým pracovníkům, kdy jejich čisté platy nepřesahují 20 000 Kč.

Petr Brandtner: Zlatá kaplička - zlatý důl. Miliony, ale jak pro koho
Foto: narodni-divadlo.cz
Popisek: Národní divadlo v Praze

„Ve srovnání s průměrným platem ředitele obdobně velké firmy s miliardovým obratem v Praze pobíráme necelých 70 procent jeho průměrného platu“ takto obhajuje ředitel Jan Burian svůj více jak 1,3 milionu vysoký plat. Paradoxem je, že si ředitel příspěvkové organizace plete státní a soukromý sektor a dále pokračuje: „Jsem se svým příjmem spokojený.“ Hudební ředitel ND Jaroslav Kyzlink si přijde ročně na 1,4 milionu, vedle toho je ještě šéfdirigentem v Ljubljani.

Hudební ředitel SO Andreas Weisser vydělá 1,2 milionu, kdy jeho hlavním zaměstnavatelem je Filharmonie Hradec Králové, kde je ve funkci šéfdirigenta. Ředitelé činohry Daniel Špinar a Michal Dočekal a umělecký ředitel Opery ND Petr Kofroň si přivydělávají režiemi a dirigováním souborech ND a na základě externích smluv dle autorského zákona.

Ředitel Burian, který do křesla ředitele neprošel řádným výběrovým řízením v mediích proklamuje Transformaci ND, kterou ministerstvo kultury pod vedením Daniela Hermana nikdy neschválilo, snaží se prosadit zákon o Veřejných kulturních institucích, kterému ministerstvo kultury i vláda dala negativní stanovisko, se snaží založit lobistickou skupinu vybraných ředitelů KONKI (konference ředitelů národních kulturních institucí) k prosazení svých zájmů.

Vše shrnuje Jan Burian slovy: „Národní divadlo je v této formě neříditelné, je třeba provést transformaci.“

A my bychom se měli ptát mibnistra kultury: Není zarážejicí, že Národní divadlo, jako jediná příspěvková organizace volá po transformaci? Není zarážející, že Jan Burian, jako jediný ředitel příspěvkových organizací, dle svých slov, nedokáže takovouto organizaci řídit?

Petr Brandtner

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Naděje na zázrak

19:53 Jan Campbell: Naděje na zázrak

Úvod do historie spolupráce s Čínou