Petr Dufek: Česká ekonomika zůstává ve výborné kondici

10.07.2017 12:01

Česká ekonomika zůstává ve výborné kondici. V pátek zveřejněná květnová data z průmyslu, stavebnictví i z obchodu potvrdila, že se tuzemskému hospodářství dařilo ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Petr Dufek: Česká ekonomika zůstává ve výborné kondici
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Za silnými čísly z průmyslu byly opět především automobilky, které pokračují v úspěšném tažením na rostoucím evropském trhu, avšak příznivými výsledky se mohly pochlubit i další silné průmyslové obory. A nejen z pohledu minulé výroby, ale především zakázek, které docela jasně naznačují, že dobrým číslům ještě není zdaleka konec.

Pozitivní vývoj zaznamenává už několikátý měsíc v řadě i stavebnictví, avšak jeho rezervy zůstávají i nadále velké. Výstavba infrastruktury se stále nemůže zmátořit, i když jak je vidět i ve státním rozpočtu, není to nedostatek peněz, co by ji drželo u dna. Naproti tomu výstavba nemovitostí, ať už komerčních nebo bytových opět zažívá boom. Ani silný rozjezd výstavby bytů však se situací na českém realitním trhu příliš nic noc nezmění. Nakonec jde v převážné většině o byty, které se sice začínají teprve stavět, ale jsou již vlastně vyprodány.

Posledními zajímavějšími daty z ČR byly v pátek údaje z maloobchodu, které znovu potvrdily silný spotřebitelský apetit. Zrychlující mzdy spolu s rekordní zaměstnaností udržují českého spotřebitele v dobré náladě ochotného zvyšovat svoji spotřebu a těší i obchodníky, kteří nemusí tlačit na své marže; tedy alespoň ne směrem dolů. Vzniká tak prostor pro rozjezd poptávkové inflace, na kterou částečně sází i ČNB. A už ve střetu se ukáže, jak se inflace vyvíjela v červnu.

Bude to poslední inflační číslo před srpnovým zasedáním bankovní rady, na kterém se bude přetřásat nejen nová prognóza, ale zřejmě vážněji se bude diskutovat i o zvyšování úrokových sazeb. Po tom posledním to guvernér řekl jasně, záměr navýšit sazby ve třetím čtvrtletí stále trvá. Otázkou podle našeho názoru je, zda se inflace výrazněji neodchýlí od optimistické prognózy ještě více a zda koruna postupně směřující k hranici 26 EUR/CZK přece jen ČNB v jejím jestřábím tažení nenalomí. Nakonec přece jen není kam spěchat a delším vyčkáváním centrální banka nemá co zkazit.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Zdražuje se téměř všechno

11:10 Štěpán Křeček: Zdražuje se téměř všechno

„Prudký růst cen byl zaznamenán v zemědělské, průmyslové i stavební výrobě. To bude tlačit na zvyšov…