Petr Dufek: Ekonomika se po třech měsících ocitá znovu v mínusu

14. 11. 2013 11:15

Ve srovnání s druhým čtvrtletím české HDP klesá o půl procenta, v meziročním srovnání dokonce o 1,6 %. (Tato čísla jsou očištěna o vliv rozdílného počtu pracovních dnů.)

Petr Dufek: Ekonomika se po třech měsících ocitá znovu v mínusu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Po vcelku příjemných výsledcích druhého čtvrtletí přichází studená sprcha v podobě propadu HDP ve třetím kvartále o půl procenta.

Českou ekonomiku stále táhnou dolů slabé investice omezované veřejným sektorem i soukromými firmami. Ostatně v tomto směru se jejich trend bohužel nemění.
 
 Ekonomice nepomáhá ani spotřeba domácností ovlivněná stále ještě nepříznivým vývojem finanční situace domácností. Dokud nerostou reálné příjmy a panuje strach o práci, trvalejší poptávka se bude jen těžko vracet.
 
 Negativní vliv měl tentokrát i zahraniční obchod, na který jsme si zvykli jako na motor českého hospodářství. Přesto byl tentokrát jeho vliv negativní v důsledku rychlejšího nárůstu dovozu.
 
 Naopak podle očekávání nepřekvapilo, že ekonomice stále pomáhá především zpracovatelský průmysl, zatímco zbytek ekonomiky stále ještě oživení nepociťuje. Automobilový průmysl se tak díky oživení trhu a rychlým inovacím opět vrací do formy a táhne nahoru výsledky průmyslu i exportu.
 
 Výsledek českého HDP rozhodně nepůsobí pozitivně, protože naznačuje, že ekonomika postrádá solidní tempo, které by dokázalo zcela smazat předchozí ztráty. Stále není vidět oživení ve službách a už vůbec ne ve stavebnictví.
 
 Potěšit nás mohou výsledky pouze tehdy, když zapomeneme, že letošní třetí čtvrtletí mělo o tři pracovní dny navíc. Bez zohlednění tohoto bonusu by čísla nevypadala až tak negativně, nicméně to už je hodně slabá útěcha.
 
 Už ranní informace z Evropy naznačily, že se tempo nastavené ve druhém čtvrtletí nepodařilo udržet ani v Německu. Tamní ekonomiku táhla vzhůru domácí poptávka, zatímco často kritizovaný "až příliš" konkurenceschopný export tentokrát nikoliv. Francouzská ekonomika stále postrádá silnější impulsy a tak znovu sklouzla do mínusu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…