Petr Dufek: Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu

25.04.2023 15:49 | Komentář

I dubnový průzkum potvrdil to, co naznačovaly už předchozí měsíce, a sice zlepšování sentimentu v české ekonomice. Stále více podniků i domácností už nepropadá takovému pesimismu jako na podzim, kdy naše ekonomika vstoupila do recese.

Petr Dufek: Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

S výjimkou stavebnictví jsou firmy optimistické, pokud jde o vývoj poptávky či zakázek. Do dalších měsíců proto s nadějemi hledí průmysl, služby i obchod. Situaci ve stavebnictví komplikuje nejenom – jako již tradičně – nedostatek zaměstnanců, ale firmy začínají pociťovat i nedostatek nových zakázek. Na druhou stranu mají stále docela zásobu starších objednávek, díky kterým přečkají následující měsíce bez větší úhony.

V průmyslu jako největším tuzemském odvětví se aktuální optimismus opírá nejenom o lepší hodnocení současnosti, ale především o pozitivní očekávání vývoje v dalších měsících. Jde pravděpodobně o efekt zlepšení situace na energetických trzích a dodavatelských sítích, s nímž je spojeno i předpokládané oživení tuzemské ekonomiky v průběhu druhého čtvrtletí.

Do budoucna hledí pozitivně i spotřebitelé, kteří věří více nejenom ve zlepšení ekonomiky, ale už se ani tolik nebojí zhoršení vlastní finanční situace. Domácnosti se dokonce začínají po velmi dlouhé době méně obávat inflace a nezaměstnanosti.

Bohužel příliš přesvědčivě tentokrát nevyznívají inflační očekávání u firem. Ve službách a v průmyslu v posledním měsíci přesvědčení o potřebě zdražovat opět docela zesílilo. Celkové výsledky průzkumu důvěry mezi firmami a spotřebiteli zapadají do scénáře postupného oživení ekonomiky od druhého čtvrtletí letošního roku. Po třech čtvrtletích recese se tak české hospodářství zřejmě navrací k pozvolnému růstu, k němuž bude přispívat i nižší inflace a lepší nálada spotřebitelů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Kdo přijde po Bidenovi? A zajímá to někoho?

15:57 Zbyněk Fiala: Kdo přijde po Bidenovi? A zajímá to někoho?

Měsíc před nominační konferencí Demokratů měl prezident Joe Biden pouhé dny na rozhodnutí, že odstou…