Petr Dufek: Silná koruna centrální bance zatím vůbec nevadí

04.08.2017 16:21

ČNB se včera rozhodla učinit letošní rok zcela přelomovým, když čtyři měsíce po ukončení kurzového závazku zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu. Naposledy tak učinila před více než devíti lety, v únoru 2008, sedm měsíců před začátkem recese.

Petr Dufek: Silná koruna centrální bance zatím vůbec nevadí
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Aktuální krok ČNB vlastně docela transparentně avizovala, i když s ohledem na rychlé posílení koruny se mohlo zdát, že není kam spěchat. Včerejší rozhodnutí tedy mj. přineslo jasnou zprávu o tom, jak se centrální banka na aktuální vývoj kurzu koruny vlastně dívá.

Ze slov guvernéra na tiskové konferenci po zasedání jasně vyplynulo, že posílení koruny o zhruba 4 % považuje ČNB za adekvátní a tedy ji nijak neznepokojuje. S ohledem na dřívější slova o jedno až dvouprocentním posílení je to docela změna, která vlastně dost uvolňuje centrální bance ruce. Politika ECB, respektive úrokový diferenciál, proto nemusí být až tak dramaticky významným faktorem při rozhodování ČNB.

Centrální banka sice mluví o tom, že počítá s dalším posilováním koruny, ale současně kurz považuje za proinflační riziko, protože tak nějak kalkuluje s uzavíráním korunových pozic zahraničních investorů, které by odchýlilo kurz od její prognózy. Nicméně jaký kurz by si ČNB vlastně přála, respektive jaký alespoň používá ve svých prognózách, se trh rozhodně nedozvěděl. A tajemným zůstane tento kurz i nadále, protože se zatím centrální banka takticky nechce vrátit ke zveřejňování trajektorie kurzu tak, jak ji pravidelně zveřejňovala před instalací intervenčního režimu v listopadu 2013.

Svým rozhodnutím ČNB odstartovala proces návratu úrokových sazeb k normálu. Opírá jej o velmi příznivý výhled ekonomiky, v rámci kterého mj. počítá s růstem HDP v letošním roce o 3,6 % (v dalších letech o více než 3 %), s rychlým zvyšováním mezd a zhruba dvouprocentní inflací. Guvernér sice nechtěl být příliš explicitní ohledně dalšího růstu sazeb, ale o to víc konkrétní je prognóza, která počítá s tříměsíčním PRIBORem na konci příštího roku na jednom procentu, což by zdaleka neměl být konec. Rychlé zvyšování sazeb by mělo podle prognózy pokračovat i v roce 2019, kdy by se tato tržní sazba měla v průměru dostat až na dvě procenta.

Petr Dufek
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

18:41 Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

Alexandr Mitrofanov, komentátor Novinek.cz, byl mnohokrát v minulosti ověnčen (možná více než jednou…