Petr Dufek: Skeptický konec roku

27.12.2022 16:31 | Komentář

Do nového roku vstupuje česká ekonomika s velkou nejistotou, která se odráží i na vývoji podnikatelských nálad. Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se důvěra v ekonomice v prosinci opět snížila, a to jak z pohledu firem, tak i spotřebitelů.

Petr Dufek: Skeptický konec roku
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Zhoršení nálad v podnikatelské sféře jde tentokrát na vrub stavebnictví a obchodu, a to především v důsledku přehodnocení jejich současné situace. Stavební firmy už nyní pociťují slabší poptávku, obchodníci jsou po dvou optimistických měsících skeptičtější, pokud jde o hodnocení nynější ekonomické situace. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45035 lidí

Příliš optimisticky nevyznívá ani očekávání firem pro příští měsíce. U průmyslu a stavebnictví došlo v posledním měsíci k nadějné stabilizaci, avšak ve službách začíná opět vládnout spíše skepse. A s ní přichází i stále silnější přesvědčení o tom, že nebude možné ceny dál zvyšovat jako doposud.

Právě ve službách a v obchodě je proto v posledních měsících vidět, že stále méně firem počítá s růstem cen pro zákazníky. To ve stavebnictví, které čelí propadu poptávky, se nic takového neodehrává; právě naopak. Tam se totiž přesvědčení o zdražování opět blíží k nedávným maximům.

Zhoršení sentimentu je vidět i u spotřebitelů, kteří počítají se zhoršením své finanční situace a s ním spojeném omezování větších nákupů. Pozitivem je snad jen menší strach z inflace, takže alespoň v tomto případě začínají domácnosti vidět světlo na konci tunelu.

Co si vzít z letošních posledních čísel o vývoji nálad? Minimálně to, že dopadla hůře než ve třetím kvartále a vyznívají bohužel ve prospěch recese. Pesimisticky vyznívají i očekávání pro následující měsíce, a proto v rychlý obrat ekonomiky zatím nesvědčí.

Najít se dají ovšem i pozitivní signály. Například relativně vysoká zásoba zakázek v průmyslu, která umožňuje pokračovat ve výrobě i v objednávkově slabších měsících. Dalším příkladem je i velmi solidní finanční situace, kterou reprezentuje platební schopnost firem. A totéž vlastně platí i pro stavebnictví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Rozvrat školství jako důsledek všeobecného úpadku společnosti

15:22 Zdeněk Lanz: Rozvrat školství jako důsledek všeobecného úpadku společnosti

Název článku Spolupráce se školami je zásadní, ne vždy ale funguje, který vyšel 2. května 2024 na se…