Petr Dufek: Vývoj běžného účtu platební bilance korunu nepodporuje

15.07.2022 11:28 | Komentář

Česká koruna se na trhu opírá o úrokový diferenciál a centrální banku připravenou kdykoliv intervenovat, rozhodně však ne o domácí ekonomické fundamenty. Jak je už řadu měsíců vidět na vývoji platební bilance, vnější nerovnováha tuzemské ekonomiky se neustále zhoršuje. Po létech přebytkového běžného účtu zde máme jeho rostoucí deficit, což neznamená nic jiného, než že do zahraničí plyne více peněz za běžné transakce, než z něj přichází.

Petr Dufek: Vývoj běžného účtu platební bilance korunu nepodporuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Největší změna k horšímu je patrná u obchodní bilance, která se přehoupla z loňského rekordního ročního kumulovaného přebytku dosaženého v květnu ve výši 358 mld. korun do aktuálního pětaosmdesáti miliardového deficitu.

Asi netřeba dlouze hledat důvody, protože jako první se hned nabízí vysoké ceny dovážených surovin do ČR. Jen za ropu a plyn jsme za posledních 12 měsíců zaplatili o 155 mld. korun více (ve smyslu změny 12měsíčního salda nyní vůči loňskému květnu).

Pozadu ovšem dál zůstává export, zejména automobilového průmyslu, který se dál vypořádává s logistickými problémy v dodávkách potřebných komponent.

Odliv dividend, který až do covidu výrazně výsledky platební bilance citelně ovlivňoval, zůstává ještě stále spíše umírněný. Zadržené zisky si společnosti ponechávají zatím zde, zřejmě i ve snaze posilovat vlastní likviditu v situaci všeobecně rostoucích úrokových sazeb.

Zahraniční obchod ani běžný účet platební bilance zatím pro korunu žádnou vzpruhu nepředstavují. Běžný účet platební bilance reprezentující vnější (ne)rovnováhu ekonomiky se v ročním kumulovaném vyjádření přibližuje 200 mld. korun. V poměru k HDP se tento deficit letos může přiblížit 4 % HDP, což by byl nejhorší výsledek od roku 2007.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Jen relativně pozitivní závěr roku v průmyslu

16:16 Petr Dufek: Jen relativně pozitivní závěr roku v průmyslu

Výsledek průmyslu za prosinec je slabší, než na první pohled vypadá. Výroba se sice zvýšila meziročn…