Ponecháme-li stranou Řecko jako nejvíce zadlužený stát v EU (177 % HDP), tak za pozornost jistě stojí již zmíněná Itálie. Země, která je hned druhá v pořadí (134,1 % HDP), je tedy ve větších problémech než bankovní krizí postižený Kypr nebo Portugalsko. Přesto tento fakt investory až tak trápit nemusí, když je tu ECB ochotná nakupovat mj. italský dluh, zatímco tu není nikdo, kdo by Itálii přiměl tento problém dlouhodobě řešit. ECB zatím ve svém portfoliu nashromáždila italské dluhopisy v hodnotě téměř 327 mld. eur, což mimochodem odpovídá zhruba 20 % italského HDP.
Pokud bychom si vzpomněli na maastrichtská kritéria, tak lze říct, že z celé EU kritérium dluhu splňuje jen 14 zemí, a jsou to vesměs tzv. nové členské státy, mezi něž patří samozřejmě i ČR. Je to zajímavý posun od let, kdy euro proniklo do peněženek domácností. V té době totiž maastrichtské dluhové kritérium (max. 60 % HDP) brala vážně většina zemí. Dnes jsou to z eurozóny celkem tři.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV