Petr Dufek: Zdražení pohonných hmot zvýšilo inflaci

13.04.2021 14:37

Inflace, která zůstává i nadále v centru pozornosti centrální banky, se v průběhu března zvýšila z 2,1 % na 2,3 %. Za zrychlením inflace stojí v posledním měsíci především dražší pohonné hmoty reagující na vývoj cen ropy na světových trzích.

Petr Dufek: Zdražení pohonných hmot zvýšilo inflaci
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Za celkovou inflací můžeme letos i nadále vidět především dražší cigarety a alkohol, které se společně postaraly o více než třetinu aktuální inflace, nicméně přehlédnout nelze ani silnější vliv položky doprava, představující třetí nejdůležitější součást rozpočtů domácností. Zvyšují se totiž nejenom ceny pohonných hmot, ale i automobilů, které jsou zejména v důsledku zvýšených bezpečnostních a „ekologických“ požadavků meziročně podle statistického úřadu dražší o více než 9 %.

Anketa

Vadí vám, že kandidát na ministra kultury Birke nemá vysokoškolské vzdělání?

36%
64%
hlasovalo: 3846 lidí

Stále méně se na inflaci podílí bydlení, které v předchozích letech fungovalo jako významný inflační faktor. Díky zlevnění elektřiny a zemního plynu se však situace obrátila a bydlení tak může být pro část domácností dokonce levnější než loni. Přehlédnout totiž nelze ani výrazné zpomalení růstu nájmů, za kterým lze hledat zvýšenou nabídku pronájmů na trhu ovlivněnou zamrznutím krátkodobých pronájmů.

V dalších měsících se inflace od současné hodnoty zatím příliš neodchýlí. Je samozřejmě otázkou, s jakými cenami vyrukují obchody a služby po znovuotevření. U zboží bude efekt nejspíš pozitivní a snaha přilákat zákazníka spíše ceny mírně srazí, u služeb tomu může být časem přesně naopak. Zadržená poptávka bude časem nahrávat zvyšování cen v oblasti cestovního ruchu i u osobních služeb.

V každém případě inflace není a ani nebude letošním problémem české ekonomiky. Proto ani nadále nepředpokládáme, že ČNB bude pospíchat se zvyšováním sazeb a spíše vyčká na konec pandemie a jasné známky oživení ekonomiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: K 76. výročí osvobození republiky

19:06 Jiří Paroubek: K 76. výročí osvobození republiky

Ve dnech 8. a 9. května slaví evropské země 76. výročí konce II. světové války. Většina těchto zemí …