Petr Habal: Kdo z prezidentských kandidátů trvale hájí naše zájmy

22.01.2018 19:08 | Zprávy

Doufám, že patříme k té většině společnosti, které není lhostejný další vývoj našeho státu. Položme si otázku, kdo z prezidentských kandidátů trvale hájí naše zájmy a kdo to v minulém období již prokázal. Lze předpokládat, že i v budoucnosti bude postupovat stejně.

Petr Habal: Kdo z prezidentských kandidátů trvale hájí naše zájmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentská standarta

Nenechme se ošálit některými médii, že současný pan prezident je starý a nemocný, hodnoťme jeho činy a postoje. Nepřistupujme na taktiku médií, která se neustálým opakováním "příznaků" nemoci snaží jeho osobnost v očích veřejnosti pošpinit. Zamysleme se, proč tak činí. Není to snad proto, že je svými jasnými pronárodními postoji překážkou těm silám, které chtějí naši zemi ve svých právech omezovat? Snad chceme, stejně tak jako prezident, žít v zemi bezpečné, která bude naše. Buďme si vědomi, že máme velkou zodpovědnost i vůči dalším generacím. Přejeme si přece mít vlast takovou, jakou jí pro nás naši předkové vybojovali - samostatnou, hrdou na svou historii s jasnou budoucností, která bude v rukou našich demokraticky zvolených politiků. Nikdo nám nesmí upírat právo si rozhodovat o tom, kdo s námi má sdílet společnou vlast, kdy máme přistoupit k Euru atd. Vždyť podobné postoje zastává i hlava katolické církve pan kardinál Duka. Není varováním to, že na společných obavách o národní zájmy souzní názory církve i ideologicky levicového prezidenta?

Pana prof. Drahoše si lze vážit jako vědce a slušného člověka. Myslíte snad, že to je dostačující kvalifikace pro tu nejvyšší politickou funkci, jakou je prezident? Jako chirurga mě napadá srovnání: každý z nás chce vložit své zdraví do rukou tomu nejzkušenějšímu lékaři. U prezidenta tomu má být jinak? Lze svěřit národ člověku s nulovou politickou zkušeností jen proto, že je slušný? Kolem pana prof. Drahoše se vytváří aura dobra a slušnosti. Vyzdvihují se jeho morální vlastnosti, které stmelí názorově rozdělenou společnost. Jeho volba by měla být zárukou zachování demokracie. Máte snad dojem, že je zde demokracie potlačována? Není, veškeré mechanizmy klasické parlamentní demokracie fungují. Nevěřme na názorové stmelování národa. Není to možné, pokud bude každý občan svébytná osobnost s vlastním názorem a ty se v demokratické společnosti musí zákonitě rozcházet. Představa, že prezident bez názoru na podstatné problémy společnosti bude vykonavatelem dobra a svorníkem společnosti je mylná. Právě prezident musí mít svůj pevný, čitelný názor. Každý vrcholný politik, přímo volený prezident obzvlášť, musí o svých názorech občany přesvědčit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

9:07 Jiří Paroubek: Cesta k míru na Ukrajině otevřená?

Po ukončení oslav vítězného konce II. světové války v Moskvě ruský prezident Putin oznámil, že je př…