Petr Hampl: Důchodové spoření do fondů? Smečka manažerů zbohatne na poplatcích za správu

14.06.2021 21:21 | Komentář

Jak je možné, že rozkrádačka označovaná jako “důchodové spoření do fondů” tehdy tak snadno prošla a jak je možné, že ji někteří lidé ještě pořád podporují?

Petr Hampl: Důchodové spoření do fondů? Smečka manažerů zbohatne na poplatcích za správu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Těch důvodů je celá řada, vypíchnu z nich jeden. A to je přirovnávání státu k domácnosti. Když je něco příliš složité a nerozumíme tomu, tak to přirovnáme k něčemu, co známe. My sami se pak cítíme dobře, protože máme pocit, že tomu rozumíme. Můžeme se o to epesně pohádat a cítit se nadřazeně. Jenže jsme mimo.

To, že stát a domácnost mají některé společné vlastnosti, to zdaleka neznamená, že mají stejné vlastnosti ve všech oblastech. A už vůbec to neznamená, že bychom pravidla platná pro domácnost mohli aplikovat na stát a naopak.

Kdybychom zahodili to přirovnání a podívali se obyčejným zdravým rozumem, bylo by jasné, že převodem peněz ze státního fondu do soukromého fondu nevzniká žádná hodnota (stejně jako by nevznikla žádná hodnota převodem opačným směrem). Změní se jen to, že smečka manažerů zbohatne na poplatcích za správu (v nejlepším případě, když to nerozkradou).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: O nás se bohužel rozhoduje v Bruselu. Mysleme na to u červnových voleb

11:34 Jiří Weigl: O nás se bohužel rozhoduje v Bruselu. Mysleme na to u červnových voleb

Denní glosa Jiřího Weigla