Petr Hampl: O baculatých zadnicích

02.02.2023 17:28 | Glosa

Denní glosy Petra Hampla.

Petr Hampl: O baculatých zadnicích
Foto: Screen: XTV
Popisek: Petr Hampl

Možná jste už narazili na výraz „kulturní apropriace (přivlastnění)“. To se projevuje třeba tím, že si uvaříte špagety, čímž Italům kradete jejich jídlo, a vlastně celou kulturu.

Není to tak neškodná blbost, jak by se mohlo na první pohled zdá. Ve Spojených státech se už odehrály případy, kdy aktivisté přinutili zavřít mexickou restauraci, protože běloška nemá právo vařit mexické jídlo.

Teď to ale postupuje ještě o kousek dál. V posledním roce vzbudila pozornost kniha Zadky: Příběh v pozadí, kde autorka (prominentní bílá aktivistka) Heather Radke tvrdí, že velké zadky patří černoškám a jestli jste běloška s velkým zadkem, prostě jim to rasisticky kradete. No a jestli jste běloch, co ujíždí na velkých zadcích, no tak jste dvojnásobný rasista. Kradete to zase černým mužům – nikomu jinému se to nemá co líbit. Nicméně pokud jste chlap cítící se ženou a jedete na velký zadek (třeba si ho necháte vytvořit pomocí operace), tak to je super.

Jenže to není celé. Ono se to bere vážně! I jindy solidní a umírněný Unherd uvádí: „Kulturní dědictví zadku je nepopiratelně spjato s dědictvím rasismu a eugeniky, včetně odporné a odpudivé historie, kdy někteří antropologové z řad bílých mužů fetišizovali postavy černošek s bujným pozadím a spojovali jejich zvláštnosti s divokostí a promiskuitou.“

No, já bych řekl, že i dnes je spousta bílých mužů, kteří sní o vášnivých divoškách s velkým zadkem a obrovským poprsím. A dokonce to není v naší kultuře pokládáno za úchylku. A nikdy nebylo. Však recenzentka Unherd Katka Rosenfieldová připomíná evropskou kulturu od pravěkých sošek „venuší“ až po Rubensovy obrazy. A vyvrací spoustu dalších hloupostí. Jenže ta hlavní hloupost zůstává.

Navrhuji, aby každá autorka, která chce kritizovat kulturu zadků, měla povinnost vystavit svou fotografii v plavkách. Nechť čtenáři posoudí, zda to náhodou není jen otázka závisti. U štíhlé Heather Radke není možné se tomu podezření vyhnout.  Možná by se to dalo celé vyřešit tak, že by jí někdo pohladil po jejím malém zadečku a řekl jí, že je úžasný.

Jenže mezitím to už někteří vidí jako obchodní příležitost. Vsadím se, že zatímco čtete tenhle textík, někdo jiný už připravuje směrnice a převýchovné semináře.

Nechci vidět, co se mnou bude, až se dozvědí, že už řadu let mám v počítači toto pozadí.

(zdroj: petrhampl.com, publikováno se souhlasem autora) 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Občané jásají… další rána mírovým štváčům

17:29 Miroslav Macek: Občané jásají… další rána mírovým štváčům

Pondělní glosy Miroslava Macka.