Petr Hartman: Bursík láká voliče na LES

27.08.2013 22:30 | Zprávy

Šest mandátů za necelých šest a půl procenta hlasů získaných ve sněmovních volbách. Takovou bilancí se mohl v létě roku 2006 pochlubit Martin Bursík. Poprvé v historii České republiky se mu jako předsedovi podařilo přivést zelené do dolní parlamentní komory.

Petr Hartman: Bursík láká voliče na LES
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

Okolnostmi byl nasměrován k tomu, aby jako nováčci okamžitě přijali vládní spoluzodpovědnost. Podle očekávání účast v Topolánkově kabinetu vedla k rozkolu uvnitř strany a k rychlému odchodu z politického výsluní. Ve volbách v roce 2010 se zelení už pod novým vedením propadli pod tři procenta. Bursík ve straně i nadále působil a koncem loňského roku se pokusil opět získat post předsedy. Nakonec se musel spokojit s funkcí druhého místopředsedy. Jak ukázal další vývoj, ne nadlouho.

Před několika dny zelené definitivně opustil a o přízeň voličů se hodlá ucházet s novým uskupením. Mělo by se jmenovat Liberálně ekologická strana, nebo chcete-li při použití zkratky LES. Což je příznačný název pro subjekt, který se hodlá výrazně zabývat ekologií. Formovat novou stranu zhruba dva měsíce před volbami je počínání velmi riskantní. Během pár týdnů se nedá připravit kvalitní program a obsadit kandidátky alespoň pro část veřejnosti známými a přitažlivými lidmi. Pochopitelně dobře provedená kampaň by se mohla trefit do poptávky u předem vytipované cílové skupiny voličů. K tomu jsou však potřeba peníze a ty nově vznikající subjekt nemá prakticky šanci sehnat v dostatečném množství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: rozhlas.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…