Petr Hartman: Sobotka v Německu

14.03.2014 10:16

Zhruba třetina obratu českého zahraničního obchodu se váže k Německu. V této souvislosti s velkou nadsázkou někteří ekonomové dokonce hovoří o vzájemné provázanosti příměrem, že je Česká republika další spolkovou zemí. Ostatně když se objevují prognózy o tom, jakým způsobem se bude vyvíjet tuzemské hospodářství, často se v této souvislosti experti odkazují na ekonomický vývoj Německa.

Petr Hartman: Sobotka v Německu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

„Naše země je asi 1200 let součástí německého ekonomického prostoru. Čtyřicet let sovětského komunismu byla výjimka z tohoto pravidla. Teď ta výjimka byla napravena a nezdá se, že by to v dohledných letech mělo být jinak“, prohlásil na podzim loňského roku tehdy ještě stínový ministr financí, nyní už skutečný ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Stručně řečeno, dobré vztahy s touto evropskou velmocí nejsou důležité pouze kvůli tomu, že je to náš soused.  

Uvědomuje si to nová vláda a promítlo se to i do návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Berlíně. Německo investovalo hodně politického i finančního kapitálu do řešení krize eura a tím de facto i Evropské unie. Bývalý prezident Václav Klaus má na její budoucnost poněkud jiný názor. Rovněž koaliční vláda pod vedením premiéra Petra Nečase z ODS řešila rozporuplné postoje k fungování Evropské unie, což se promítalo do kritických postojů k nejrůznějším návrhům, například k přijímání tzv. fiskálního paktu.  

V současné době nová politická reprezentace České republiky je vůči takovýmto věcem daleko vstřícnější. Projevilo se to i ve výrocích po setkání Bohuslava Sobotky s Angelou Merkelovou. Spolková kancléřka si velmi pochvalovala proevropské směřování nové české vlády. Bohuslav Sobotka ji zase ujišťoval o tom, že Česko se bude snažit zamířit do jádra evropské integrace.  

Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se to promítne v reálném životě. Zda výměnou za to, že už nebude česká politická reprezentace napínat Brusel například podobně jako v momentu, kdy oddalovala dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy, jí Německo pomůže při prosazování některých zájmů. Pochopitelně pod podmínkou, že je vůbec dokáže zformulovat. V neposlední řadě nasazení proevropského kurzu by se mohlo odrazit právě v ekonomice. Větší vstřícnost našeho souseda by se mohla v některých momentech hodit. Například v souvislosti s tím, kam se německý koncern rozhodne investovat při rozšíření výroby automobilů.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rozhlas.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice: Zabraňme uložení 900 000 m3 odpadu do Sandberka

22:12 Petice: Zabraňme uložení 900 000 m3 odpadu do Sandberka

Společnost Kamenolomy ČR se rozhodla, že do vodní plochy Sandberk u Kolína navezou 900 000m3 odpadu.…