Petr Hartman: Sobotka v Německu

14.03.2014 10:16 | Zprávy

Zhruba třetina obratu českého zahraničního obchodu se váže k Německu. V této souvislosti s velkou nadsázkou někteří ekonomové dokonce hovoří o vzájemné provázanosti příměrem, že je Česká republika další spolkovou zemí. Ostatně když se objevují prognózy o tom, jakým způsobem se bude vyvíjet tuzemské hospodářství, často se v této souvislosti experti odkazují na ekonomický vývoj Německa.

Petr Hartman: Sobotka v Německu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

„Naše země je asi 1200 let součástí německého ekonomického prostoru. Čtyřicet let sovětského komunismu byla výjimka z tohoto pravidla. Teď ta výjimka byla napravena a nezdá se, že by to v dohledných letech mělo být jinak“, prohlásil na podzim loňského roku tehdy ještě stínový ministr financí, nyní už skutečný ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Stručně řečeno, dobré vztahy s touto evropskou velmocí nejsou důležité pouze kvůli tomu, že je to náš soused.  

Uvědomuje si to nová vláda a promítlo se to i do návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Berlíně. Německo investovalo hodně politického i finančního kapitálu do řešení krize eura a tím de facto i Evropské unie. Bývalý prezident Václav Klaus má na její budoucnost poněkud jiný názor. Rovněž koaliční vláda pod vedením premiéra Petra Nečase z ODS řešila rozporuplné postoje k fungování Evropské unie, což se promítalo do kritických postojů k nejrůznějším návrhům, například k přijímání tzv. fiskálního paktu.  

V současné době nová politická reprezentace České republiky je vůči takovýmto věcem daleko vstřícnější. Projevilo se to i ve výrocích po setkání Bohuslava Sobotky s Angelou Merkelovou. Spolková kancléřka si velmi pochvalovala proevropské směřování nové české vlády. Bohuslav Sobotka ji zase ujišťoval o tom, že Česko se bude snažit zamířit do jádra evropské integrace.  

Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se to promítne v reálném životě. Zda výměnou za to, že už nebude česká politická reprezentace napínat Brusel například podobně jako v momentu, kdy oddalovala dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy, jí Německo pomůže při prosazování některých zájmů. Pochopitelně pod podmínkou, že je vůbec dokáže zformulovat. V neposlední řadě nasazení proevropského kurzu by se mohlo odrazit právě v ekonomice. Větší vstřícnost našeho souseda by se mohla v některých momentech hodit. Například v souvislosti s tím, kam se německý koncern rozhodne investovat při rozšíření výroby automobilů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Merkelová , Německo , Sobotka , Hartman

autor: rozhlas.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.