Petr Hartman: Zahradníka Prachaře má vystřídat kozel Ťok

13.11.2014 10:23

Ze zhruba 550 milionů v období 2005 až 2006 na téměř tři a půl miliardy korun v letech 2006 až 2008, takový nárůst objemu získaných veřejných zakázek zaznamenala firma Viamont. Vyplývá to alespoň z údajů, které se objevily v médiích.

Petr Hartman: Zahradníka Prachaře má vystřídat kozel Ťok
Foto: ANO
Popisek: Ministr dopravy Antonín Prachař

Pomohla k tomu změna ve vedení společnosti. Odstoupil z ní Aleš Řebíček. Jeho odchod nebyl zdůvodňován neschopností. Naopak stal se z něj nový ministr dopravy v Topolánkově vládě. Právě v době jeho úřadování se firma zázračně vzchopila a dokázala získávat celou řadu zajímavých veřejných zakázek.

Tento příběh si může člověk vybavit v momentu, kdy rezignoval ministr dopravy Antonín Prachař a jeho místo by měl zaujmout generální ředitel společnosti Skanska Daniel Ťok.

Rovněž on působí ve společnosti, která získává státní zakázky, a její byznys je tím pádem částečně závislý i na fungování ministerstva dopravy, například kvůli vlivu ministra na obsazení důležitého postu šéfa Ředitelství silnic a dálnic.

Právě ono má na starost například výstavbu nových silnic a dálnic, případně jejich rekonstrukci. Což je velmi zajímavá oblast pro stavební firmy včetně Skansky.

Z dostupných informací o Danielu Ťokovi lze čerpat naději, že se Skanska nevydá ve stopách Viamontu a po nástupu nového ministra nebude až zázračně úspěšná při získávání veřejných zakázek.

Také kvůli tomu, že na rozdíl od Řebíčka nemá Ťok vlastnický podíl ve stavební společnosti.

V souvislosti s výběrem Daniela Ťoka jako nového ministra dopravy je paradoxní, že jeho nominaci Andrej Babiš obhajoval mimo jiné pomocí rčení, že udělá kozla zahradníkem.

Člověk, který rád zdůrazňuje, že do vlády vysílá samé odborníky, by si měl uvědomit význam zmiňovaných slov. Ty se dají vyložit tak, že je něco svěřeno nesprávné osobě. Tak to Babiš asi vyjádřit nechtěl. Pokud v tu chvíli nevypadl z role politika a neříkal to, co si ve skutečnosti myslí.

Dobrovolná rezignace Antonína Prachaře nepůsobila příliš přesvědčivě. Jeho vystoupení na tiskové konferenci vyvolávalo dojem, že „byla spíše vynucena“. Zároveň načasování tohoto kroku bylo velmi zajímavé.

Konec ministra Prachaře byl oznámen v den, kdy koaliční rada měla probírat mimo jiné fungování ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, kterého by hnutí ANO nejraději odvolalo.

Premiér Bohuslav Sobotka se dostává pod stále silnější tlak Andreje Babiše. Ten se na rozdíl od něj dokázal zbavit ministra, který byl za svoji práci opakovaně kritizován.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: K věčnému míru

11:24 Jan Campbell: K věčnému míru

V mnoha zemích na světě, nehledě na harašení zbraněmi, tisknutí bezcenných dolarů a euro, dodávek zb…