To říkají banky samy o sobě v reklamách a souhlasí s tím i řada ekonomických teoretiků. Prostě banky rozumí byznysu a vždy přispěchají tam, kde se dají peníze nejlépe využít. Tím jsou důležitým převodovým kolem stále rostoucího blahobytu.
V posledních letech se o zmíněných superlativech pochybuje. Nejpozději pád banky Lehmann Brothers ukázal, že banky na svůj úkol financovat všeobecný blahobyt vždy nestačí. Banky se naopak staly zátěží pro státní rozpočty různých zemí, které je musely zachraňovat před krachem.
Finanční krize roku 2008 tedy oslabila státní rozpočty a zároveň přinesla poučení, že se banky musí chovat opatrněji a své peníze lépe hlídat.
Tento týden se ovšem objevila pozoruhodná zpráva. Tuzemské banky Česká spořitelna a Komerční banka vyplatí svým akcionářům dividendy v celkové výši patnáct miliard korun. Staly se tak nejvýnosnějšími podniky svých mateřských společností, tedy rakouské Erste a francouzské Société Generale. Spořitelna zajistila své matce dokonce většinu jejích zisků.
Z toho zůstává rozum stát. Možný výklad říká, že západoevropské banky mají prostě potíže způsobené tím, že na hodnotě ztrácejí dluhopisy některých zemí eurozóny. Obezřetnější tuzemské banky si své peníze hlídaly lépe, a proto jsou jejich výsledky v pořádku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz