Petr Holub: Kde postavit pražský okruh

10.03.2014 19:58 | Zprávy

Politické debaty se o věcných tématech vedou v Česku jen málokdy, a proto se zcela klíčové agendy dostávají na veřejnost jen náhodně a okrajově. Jen úplně nejdůležitější otázky se zmiňují častěji a politici, občanská sdružení, ekonomové i novináři jim věnují skoro nepřetržitou pozornost.

Petr Holub: Kde postavit pražský okruh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doprava - ilustrační foto

Jedním z takových témat je pražský silniční okruh, tedy východní a severní obchvat metropole. Vždy takové debaty prozradí něco o nás samých, a v případě pražského okruhu to není jiné. 

Dokončení pražského okruhu je hlavním úkolem pro státní investiční politiku. Lidé z jiných částí země tento fakt zpochybňují pod vlivem všeobecné nevraživosti vůči Pražákům, přesto nejde zpochybnit, že Praha je hlavní křižovatkou silniční dopravy, žije tady také nejvíc lidí, je tedy nezbytné průjezd desetitisíců kamionů vyřešit jiným způsobem než jejich průjezdem přes obytné čtvrti. 

Pražský okruh je dalším důkazem, že tuzemské úřady nezvládnou vyřešit opravdu složité problémy. Komplikací v případě okruhu je spor mezi příznivci tradiční verze obchvatu, která vede blíže městskému centru okolo Běchovic, Černého Mostu a Suchdola, a těmi, kteří by ji raději viděli za pražskými hranicemi, tedy u Úval, Brandýsa a Klecan. 

Proti stavbě okruhu uvnitř města se přirozeně staví obyvatelé městských periferií, které se v posledním desetiletí hustě zalidnily, přitom se dokážou efektivně bránit plánům těžkopádných úřadů, ať pražského magistrátu nebo ministerstva dopravy. Každá z obou stran sporu získává během debaty spojence, někdy velmi nečekaného. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…