Petr Holub: Skvělý nový svět médií

22.04.2014 21:30 | Zprávy

Svět se změnil, a to platí nejen pro politiku. Také média se transformují a fungují podle jiného principu, než byla veřejnost zvyklá. Upozornil na to možná nechtěně a možná záměrně dokument „Dělníci bulváru“, který popisoval práci vydavatele bulvárního internetového deníku Extra Pavla Novotného.

Petr Holub: Skvělý nový svět médií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Nebyl portrétem bulváru, jak se dalo čekat, ale ukázal, že se ani ten nejtvrdší bulvár prakticky neliší od seriózních médií. Prostě shání informace, které by chtěl nějak prodat. Ve zcela prostupném informačním prostoru nezáleží na tom, jaká informace se nabízí, a prostředky k jejich získání volí každý podle toho, jestli jsou či nejsou efektivní. Rozhodující je nakonec to, jaká je čtenost či sledovanost příslušného produktu.

Takové poměry nastaly prostým nastavením pravidel v posledních dvaceti letech. Bulvární deníky platí stejnou daň z přidané hodnoty jako takzvané seriózní noviny, vysílací frekvenci dostávají zadarmo jakékoli televize, také na internet může každý pověsit, co ho napadne. Státní či veřejnoprávní média ještě dokážou soukromým projektům asistovat díky podpoře z poplatků, nepřinášejí však kvalitativně nic jiného.

V tom je právě specifická zvláštnost současného mediálního prostředí. Média se od sebe navzájem příliš neliší. Ještě před sto lety byly tématem článků v novinách nejnovější vědecké studie o politice, historii či národohospodářství, vedle nich pochopitelně existoval sektor nenáročné zábavy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Následky bitcoinového skandálu Pavla Blažka & spol.

9:16 Zdeněk Jemelík: Následky bitcoinového skandálu Pavla Blažka & spol.

Místopředsedkyně ODS, dočasná ministryně spravedlnosti paní Eva Decroix se s vervou pustila do plněn…