Petr Holub: Vláda, kterou nikdo nechce

02.11.2013 14:44 | Zprávy

Konečně změna, mohli si říkat všichni, kdo si minulou sobotu odpoledne přečetli volební výsledky. Tradiční a zvláště vládní strany propadly, třetinu poslaneckých mandátů získaly nová hnutí ANO2011 a Úsvit přímé demokracie.

Petr Holub: Vláda, kterou nikdo nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Tak teď stačí, aby strany domluvily novou vládu a začaly vládnout. Nabízí se bezpečná koalice hlavní opoziční strany z minulého volebního období a silné protestní strany, které voliči důvěřují pro její razantní rozjezd a zřejmou ekonomickou kompetenci. K ČSSD a ke hnutí ANO se chce přidat další tradiční strana KDU-ČSL, která strávila minulé volební období v opozici a která tedy také nemá nic společného s dosavadní vládní garniturou. K dispozici je 111 hlasů ve sněmovně, může se tedy začít.

Potíž je v tom, že se celý týden nic neděje. Po předchozích volbách, které zdaleka nedopadly tak jednoznačně, už vesele běžela jednání. Například v roce 2006 i v roce 2010 si volební lídři vítězných stran domluvili koalice ještě večer druhého volebního dne. Bezprostředně potom začaly debaty s prezidentem, kterým byl tehdy Václav Klaus, které po formální stránce posvětily dohodu vůdců. Také Klausův předchůdce Havel obvykle pozval předsedy parlamentních stran k debatám o vládě ihned v prvním týdnu, a když jim dohoda nešla, jako tomu bylo například roku 1996, tak ji rychle zprostředkoval. Prezidenti pověřili některého z politiků oficiálním jednáním o sestavení vlády hned první týden po volbách. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …