Petr Mrázek: Kdo bude bránit naši zem?

14.11.2020 9:10 | Zprávy

Je velmi pravděpodobné, že mne někdo onálepkuje jako starého bílého militaristu, xenofoba či jinou obdobnou a stejně debilní nálepkou, já přesto budu tvrdit, že základním a bezpodmínečným úkolem státu je schopnost obrany života svých občanů a jejich majetku, jímž je v první řadě území.

Petr Mrázek: Kdo bude bránit naši zem?
Foto: pixabay.com
Popisek: Zbraň - ilustrační foto

Často čtu i slyším, že žijeme v novém, moderním světě, který je údajně naprosto jiný než byl ten, do kterého jsem se narodil já. Nevím. Čtu-li řecké báje a tragédie, díla Shakespearova či Cervantesova, pak se mi nezdá, že by se lidské povahy tak moc změnily. Láska, nenávist, chamtivost, přátelství, lenost, žvanivost, pracovitost, poctivost, statečnost či zbabělost – to stále existuje a je jedno, jestli přitom jedeme na koni či v nějakém módním hybridu. Myslím, že jde o stále stejné příběhy v nových kulisách. A jen a jen proto, že ty staré příběhy neznáme, se nám ty naše zdají nové.

Žijeme ve státě, v našem státě. Alespoň zatím. Ten – jistě ne ve stejné formě, ale vlastně stále na stejném území – trvá již dlouhá staletí, je to náš společný domov. Ohlédneme-li se v čase, pak vidíme, že tomu tak je především díky tomu, že se vždy našli lidé ochotní a schopní jej bránit, udržet jeho existenci. A tak tomu musí být i teď. Je snad normální být připraven bránit sebe, svou rodinu, svou obec, svůj kmen a společenství, život, majetek a svobodu před čímkoli a kýmkoli. Nebudeme-li schopni bránit se jakémukoli nebezpečí zvenčí, pak se zříkáme práva na vlastní existenci. Pak ale nemá smysl cokoli budovat, stavět, zakládat. A je jedno, zda chceme postavit dům, zasadit strom či založit rodinu. Budovat domy, stavět divadla, nic z toho nemá žádný smysl, pokud může přijít kdokoli, kdo si to zabere pro sebe. Žádným právem, jen svou hrubou silou – a především naší slabostí a neschopností.

A tady se dostáváme k tomu mému militarismu. Všimněte si, prosím, že dnes je na světě dost málo zemí, schopných se postavit silou jakémukoli nepříteli. Dobrým příkladem jsou třeba Švýcaři nebo Izraelci. Žádné velké, lidnaté země, nemají žádné expanzivní choutky a jistě by je leckterý agresivní soused dokázal porazit. Důležité je, že občané těchto zemí by každému takovému nepříteli dokázali způsobit takové ztráty, že by mu případný zisk za to vůbec nestál. A tady jsme u základního problému. K obraně je potřeba spousta věcí, počínaje zbraněmi přes získávání informací, dobrou diplomacii a spolehlivé spojence. To vše se dá vyrobit, koupit, domluvit. Co se však koupit nedá, to jsou lidé. Lidé schopní a ochotní chránit svou vlast – a to začíná vlastní ženou, dětmi, rodiči, prarodiči, budoucími vnoučaty, sousedy, přáteli, spoluobčany. Takže ano, k obraně potřebujeme především muže i ženy, kteří vědí, co činí a proč tomu tak je.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Od narození až do hrobu

11:24 Zdeněk Lanz: Od narození až do hrobu

Je něco po sedmé ráno a František sedá do svého služebního elektromobilu, mačká tlačítko, z reproduk…