Petr Mrázek: Komu to slouží?

10.07.2017 7:33

Fascinuje mne, jak urputně sami sobě sugerujeme absolutní odpovědnost za jakékoli dění v minulosti, současnosti i budoucnosti - kdykoli a kdekoli. Fascinuje mne, jak urputně sami sobě sugerujeme absolutní odpovědnost za všechna negativa světa.

Petr Mrázek: Komu to slouží?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klávesnice

Fascinuje mne, jak vehementně, s plným nasazením, s až živočišným nadšením odhazujeme všechny ty zásady chování jednotlivce, rodiny, společnosti, které nás dostaly na dnešní úroveň. Svou historii, tedy životy, práci, sny a ideály našich předků dehonestujeme, zavrhujeme. Zavrhujeme víru, zavrhujeme filosofii, zavrhujeme právo, vědu i technický pokrok. Z nějakého pro mne nepochopitelného důvodu považujeme názory, hodnoty a vnímání světa jinými kulturami, civilizacemi, náboženstvími za lepší, důležitější a především pravdivější, než jsou ty naše.

K podepření, zdůvodnění a až „zvědečtění“ těchto evidentně nesprávných názorů dokáží někteří lidé manipulovat s historickými skutečnostmi velmi vynalézavě. Vytrhnou z kontextu to, co se jim hodí a vše ostatní ani nepopírají, prostě to ignorují. Jedním z důkazů o „prohnilosti“ tzv. Západu je otrokářství. Ano, existovalo na světě a to dokonce dřív, než kapitolská vlčice začala kojit pověstná dvojčata. Dokonce dodnes existuje. Jistě, euroatlantické společenství je již dávno zakázalo. Nikdo se nezeptá, proč přežilo tolik potomků otroků právě na Západě. Inu proto, že Evropané i Američané otroky považovali za cenný majetek a tedy o něj pečovali. V Africe i Asii byli považováni otroci za levné spotřební zboží, tedy při „opotřebení“ zabiti a nahrazeni novým levným dovozem. A v některých koutech světa je tomu tak dodnes. Ano, otrokářství bylo a je hnusné, ale proč to, které provozovali naši předci má být horší než to, které déle, drsněji a leckde i dodnes provozují jiní, to opravdu nevím.

Dalším důkazem naší hanebnosti je kolonialismus. Tak opravdu to není důvod ke chlubení. Ale vezměte historii kterékoli třeba africké země (ono to jinde nebylo jinak) a na časové ose si vyznačte dobu nadvlády Evropanů po celou dobu existence daného území a úplně stejně - jen jinou barvou - vyznačte dobu nadvlády neevropanů. Budete velmi překvapeni. Jistě, kolonialismus není důvod ke chlubení (i když ono to nebylo vždy jen černobílé), ale nejsme v tom sami a nejsme v tom nejdéle a už vůbec v tom nejsme nejhlouběji.

Dalším velmi oblíbeným důkazem naší odpornosti (protože to ukazuje i na církve) je upalování čarodějnic. Jistě nic pěkného. Za posledních padesát let našich moderních dějin bylo v Asii, Africe a Latinské Americe upáleno za čarodějnictví téměř dvakrát více lidí než v Evropě za celou její historii. Nevím, zda jsme proto horší.

Na přelomu 20. a 21. století byla euroatlantická civilizace (kam počítám Evropu, USA, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland a také Izrael) nejprůmyslovější, nejbohatší, nejvzdělanější část světa. Vědci a technici z jiných částí zeměkoule v převážné většině získali a praxi právě u nás. Tak pořád nevím, odkud pramení ta neuvěřitelná touha po sebedestrukci. Vysvětlí mi to někdo?

Petr Mrázek
Praha 6

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

22:29 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

Ještě stále neutichlI rozmanití tlampačové, křičící do ulic a médií o svém hrdinství před třiceti le…