Petr Mrázek: Proč se někdo zlobí na Poláky

18.10.2017 12:51

K článku „Opožděná tlustá čára“ pana Lukáše Skraba v LN 17.10.2017

Petr Mrázek: Proč se někdo zlobí na Poláky
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Na někoho může působit zpráva z Polska o snížení důchodů expříslušníků komunistických bezpečnostních služeb docela směšně. Pokud ovšem položíte tuto informaci na jednu misku vah a na druhou položíte letošní rozhodnutí českého parlamentu, kterým zamítl o něco málo zvýšit důchody lidem, kteří byli z politických důvodů vyhozeni u nás z armády v letech 48-89, pak jistě cítíte, že je někde něco špatně a asi to nebude v Polsku. Polské i naše rozhodnutí vypovídá nejen o chápání práva v té které zemi, především však definuje pojetí morálky.

Poláci jsou zřejmě prvním státem mezi bývalými sovětskými satelity, který se hodlá alespoň nějak vypořádat s dědictvím komunistické diktatury. A vypořádat se nechce jen nezávaznými prázdnými slovy, které bolševický teror tak nějak odsuzují, aniž by se kohokoliv dotkly, vypořádat se chce viditelně a hmatatelně. Můžete namítnout, že na udržování režimu se podíleli i jiní, ale to nic nemění na faktu, že někde se začít musí, nic se nedá udělat najednou. Výmluvy typu když někdo, tak všichni, to je jen zastírání hluboké nechuti dotknout se nějak osobně prominentů minulého režimu.

Já rozhodnutí Poláků fandím a jsem rád, že konečně někdo začíná místo prázdných řečí přinášet reálné projevy postojů slušných lidí. A nám nezbývá než přemýšlet, proč jsme vždy ti nejhloupější v celém širém okolí. Poláci svým katanům sníží důchody, my jsme těm svým dali statisícové výsluhy. To je právě o té morálce.

Petr Mrázek
Praha 6

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Německá auta pod tlakem

20:59 Zbyněk Fiala: Německá auta pod tlakem

Je to největší krize od vynálezu automobilu zaznívá nad přechodem na hybridní a elektrické automobil…