Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 255. díl Volby v našem městě

26.08.2022 11:28 | Komentář

Josef Škvorecký (27. září 1924 Náchod – 3. ledna 2012 Toronto) byl česko-kanadský spisovatel-prozaik, esejista, překladatel a exilový nakladatel, spolu s manželkou Zdenou Salivarovou zakladatel exilového nakladatelství ’68 Publishers v Torontu. Vystudoval anglistiku a bohemistiku, pracoval v redakci Světové literatury a nakladatelství Odeon. Jeho románový debut Zbabělci (1958) způsobil značný politický skandál. Dá se říci, že to byla jedna z prvních vstupních bran do uvolňujících se 60. let. Doma vydal řadu povídkových i románových knih, každý „škvoreckolog“ by ihned vysypal názvy jako Konec nylonového věku, Lvíče, Sedmiramenný svícen a mnoho dalších. S nástupem normalizace se Škvorecký se Salivarovou usadili v Kanadě. Kromě již zmíněného nakladatelství ´68 Publishers tu Škvorecký dál velmi pilně psal nové texty, většinou zasazeny do reálií českých, občas i zámořských. Opět jmenujme klíčová díla Mirákl, či Příběh inženýra lidských duší.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 255. díl Volby v našem městě
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Pro dnešní ještě letní čtenářské zastavení jsme vybrali jednu povídku z knihy Ze života české společnosti (1985), jejíž část vyšla ještě u nás pod názvem Ze života lepší společnosti (1965). Je to pro Škvoreckého knížka trochu atypická. Stylizuje zde fiktivní školní práce dětí z maloměstské rodinky jazykem a stylem trochu poláčkovským; zejména co se užívání rozmanitých gramatických hříček týká, nelze nevzpomenout na Poláčkovo Bylo nás pět.

Tuto povídku jsme vybrali asi hlavně proto, že nás zanedlouho též čekají volby, ale tak veselo, jako ve Škvoreckého povídce, u nich určitě nebude. Tak se zasmějme aspoň dopředu. Pak už, bojím se, zbydou jen oči pro pláč.

Volby v našem městě

(Domácí práce z jazyka českého Josefa Macháně, žáka V. b obecné školy chlapecké u K.)

Blížil se den voleb. Tu celé město bylo vzrušeno, jsouce zvědavi, kdo zvítězí v nich. Tehdy v městském hotelu konaly se schůze, kde často perouce se, policie musela zasáhnouti. Též všude lepeny jsou plakáty, avšak jinými opět strhávány. Rovněž Vratislav Blažej strhl, jenž byl plakátem strany národně socialistické, avšak pan Tlustý dopadnouce pachatele, oznámil to ve škole. Tu pak tento musil opisovati: „Nemám se plésti do politiky.“ Padesátkráte musil. Taktéž můj otec, jenž jest lvem místních politických salónů, vždy říká, že politika jest svinstvo. Vyjdouce si na procházku, zpozoroval otec plakáty na plotě u pivovaru, jež přízni voličské doporučovaly stranu komunistickou. Zde otec pravil máti: „Ellen, nejde nikdo?“ a počnouce se rozhlížeti, máti odtušila: „Nikoliv.“ Ihned otec strhl jej. Poté šli jsme dále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…