Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 338.díl. Emanuel Moravec - Mnichov

18.01.2024 20:04 | Komentář

Emanuel Moravec, ztělesnění protektorátní propagandy, sepsal v roce 1943 pozoruhodnou stať o Mnichovu a vztahu k Německu. Podle Petra Žantovského je jeho argumetace hodna pozornosti i dnes

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 338.díl. Emanuel Moravec - Mnichov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský se svou knihou

V předchozím díle tohoto cyklu jsme přinesli ukázku z knihy kolaborantského novináře Vladimíra Krychtálka Bolševici, Beneš a my. Citovali jsme z ní pasáž, týkající se různých detailů jednání českého prezidenta, politických elit a dalších zainteresovaných skupin, např. armády, v období Mnichovské dohody. Krychtálkův text byl z roku 194. Moravec na stejné téma, z obdobných pozic, ale političtějším jazykem napsal úvodník do časopisu Přítomnost v říjnu 1943.

Je příznačné, že většina tzv. aktivistických novinářů za Protektorátu si tolik libovala v „analýzách“ historie. Bez uzardění se oháněli tezemi hodnotícími minulost, aniž by se zabývali jakýmikoli souvislostmi, kontexty a podmíněnostmi. Dějiny, přesněji řečeno jejich svévolný výklad historie jim byl jen služkou k propagandistickému podepření vlastních názorů držících vlajku a rétoriku Třetí říše.

Při četbě se jen těžko ubráníme nutkavé připomínce, kolik podobně prodejných režimních takyžurnalistů zapleveluje i v současnosti veřejný prostor, uděluje nálepky „nehodným“ a zakazuje diskusi, v níž by, nemajíce argumenty, nemohli obstát. Vystačí si tedy jen s frází, tou zbraní stylistického násilí.

Emanuel Moravec - Mnichov

Pro Čechy nebylo žádnou zvláštní radostí, když na konci prvé světové války se začalo hovořit o sebeurčení národů. Čeští politikové z historické školy Palackého přes půl století se vzpírali rozdělení Čech a Moravy podle jazykových hranic. Věděli dobře, že český národ žije uprostřed národa německého. Proto chtěli z Rakouska vytvořit velmoc protiříšskou, která znemožní sloučení všech Němců v rámci jednoho velikého státu. Jakmile se začalo hovořit o národním sebeurčení, při pohledu na národnostní mapu Evropy bylo každému soudnému člověku jasné, že Češi musí hledat nějaké vyrovnání s národem německým, který po provedení sebeurčení bude je z pěti šestin obkličovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Žantovský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (STAČILO!): Kryptoměnový dárek pro zbohatlíky neprošel. Ale kauza nesmí vyšumět

7:30 Prokop (STAČILO!): Kryptoměnový dárek pro zbohatlíky neprošel. Ale kauza nesmí vyšumět

„Pokusit se protlačit daňové výjimky pro miliardáře těsně před prázdninami? Přesně tak se dělá polit…