Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy 365. díl – Biebl – Bože, dej křídla básníkům!

09.08.2024 14:20 | Glosa

Také dnešní zastavení s četbou je věnováno dalšímu z velikánů české poesie 20. století, Konstatinu Bieblobi.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy 365. díl – Biebl – Bože, dej křídla básníkům!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Básník nový Ikaros lehce se vznáší v prostoru i čase / od sádrové sochy až k založení Říma / od založení Říma až k dějinám první růže / od první růže k všem ženám na světě.“

Titulek i úvodní verše pocházejí z pera autora, bez nějž by se tato knížka neobešla. Jeden z nejoriginálnějších českých básníků, ale též jeden z těch, jimž byl určen tragický osud, Konstantin Biebl, se narodil 26. února 1898 ve Slavětíně u Loun do rodiny lékaře Petra Biebla, za první světové války lékaře vojenského, především chirurga, který působil na haličské frontě v Chelmu, kde onemocněl břišním tyfem a během rekonvalescence spáchal sebevraždu. Konstantin Biebl začal studovat reálku v Lounech, kde v 5. ročníku propadl z češtiny a opakoval jej v Praze, kde složil maturitu již jako voják rakousko-uherské armády. Poté musel narukovat na frontu první světové války. V lednu 1918 byl na balkánské frontě raněn, zajat a odsouzen k trestu smrti, popravě unikl útěkem ze zajetí; léčil se v Sarajevu. Reflexe války a utrpení prolínají velkou částí jeho tvorby. Ukázky, jimiž prokládáme tento esej, pocházejí převážně z jeho asi nejkonzistentnější a při své útlosti nesmírně sugestivní sbírky Nový Ikaros (1929).

Voják troubí, ale nikdo z mrtvých neposlouchá / Anděl troubí / ale nikdo z mrtvých neposlouchá / na jeho alarm ani jeden voják v hrobě se neobrátí / a co jich tam leží / ani jediné mrtvé dítě svým pláčem nepřivolá matku / aby dala mu pít / ani jediná mrtvá žena neshání se po svojí kabelce / mrtvá žena je chytrá žena / už nikdy netouží spatřit se znova v zrcátku“

A ze stejného zdroje ještě jedna ukázka:

Jsme jiní lidé válka nás křtila znova / dala ti nové zvučnější jméno / jsi básník Smrti vrhač nádherných min / už mizí válečná loď jako na moři západ slunce / jsi Neznámý vojín všude tě znají / kam jenom vkročíš vítá tě Praha vítá tě Berlín vítá tě Paříž / vyslanci ministři k nohám ti kladou věnce ty vavřínové věnce“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo

15:16 Zdeněk Jemelík: Správně načasované Čapí hnízdo

Podle lidové tradice je den 1.dubna dnem nevázaného žertování, „vyvádění aprílem“. Dnešek jsem měl s…