Petr Žantovský Karlu Gottovi: Jste nejen zpěvák, ale – ať už chcete, nebo ne – také symbol

30.12.2015 12:30

Otevřený dopis Karlu Gottovi

Petr Žantovský Karlu Gottovi: Jste nejen zpěvák, ale – ať už chcete, nebo ne – také symbol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Vážený pane!

Předem mi dovolte říci, že jsem nikdy nebyl Vaším fanouškem, ba ani soustavným posluchačem – Vaše písně ke mně doléhaly tak jako k většině obyvatel tohoto utěšeného kousku zeměkoule převážně omylem či mimoděčně, například z puštěného rádia kdesi v kavárně či taxíku. Spolu jsme se setkali všeho všudy jedinkrát, a to někdy před třiceti lety, kdy nás na stejné pódium přivedl Váš tiskový tajemník – bylo to ve studentském klubu Iuridica (kde je mu dnes konec?) a měla být řeč o hudbě – Vy jste zastupoval ty, kdož ji provozují, a já ty, kdo ji pak v novinách hodnotí. Byl jste bezprostřední, měl jste osobní kouzlo a jako jeden z mála našich tehdejších populárních hudbířů také úroveň a jistou noblesu. Ani to mne však nepřivedlo do zástupu Vašich posluchačů. Celý život produkujete cosi, co bych nazval bez ironie hudebním obveselovačstvím pro dobrou náladu ve volném čase. Inu, asi mám trochu jinou představu o tom, jak a s jakou hudbu trávit svůj volný čas, ale to není Váš problém.

Když jsem tedy přemýšlel, komu poslat tento symbolický otevřený dopis – poslední z roku starého a tím vlastně i první roku nového – byl jste logicky jedinou volbou. Proč? Protože jste – ať už chcete, nebo ne – také symbol.  Symbolizujete dvě generace prožité za časů před rokem 1989 a provázíte generaci, která přišla po něm.

Mnozí se tomu diví: jak je možné, že ikony zábavního průmyslu časů oněch nezmizely v propadlišti dějin a stále se pohybují mezi námi a svým způsobem spoluurčují i tón časů těchto? Myslím, že by bylo nespravedlivé to připisovat jen starší generaci a jejich přirozenému sentimentu při pohledu na své mládí, prožité za zvuků Vašich písní. U Vás, myslím, platí vyšší mince. Nejenže jste byl a jste – i vlastními nepřáteli – uctíván pro Vaši pracovitost, cílevědomost, soustavnost, a snad i jistou umanutost, s níž celý život jdete za svou písní, která Vám otevírá srdce těch, kdo jsou nastaveni právě na Vaši vlnovou délku. To je jedna hodnota, která se dnes moc nenosí. Všechno spíchnout narychlo, pro okamžité upotřebení, nestarat se, co bude zítra, za týden či rok. Vyrobit přístroj už se zabudovanými kazítky, které ho den po uplynutí záruky spolehlivě znehodnotí a donutí Vás jít si koupit jiný, protože ten starý už nikdo neopraví. Tak funguje kolem nás leccos – nejen populární hudba a spotřební průmysl, ale také politika, a co hůř, často i mezilidské vztahy.

Co je však druhá věc, o které se chci zmínit, je Váš smysl pro žánr. Rozhodl jste se před lety zabývat se hudebním obveselováním. I když jste měl specifické vlohy, ba i hodiny hudby bral jste, nepodlehl jste představě, že z Vás bude Carreras. A to je rovněž vzácný úkaz. Našel jste pole, kde jste silný a kam patříte. Podívejte kolem nás, kdo další to dokázal? Skoro nikdo. Abych jmenoval aspoň branže, v nichž se pohybuji, tak třeba v politice snad jen Václav Klaus a Miloš Zeman, v mediálním světě Vladimír Železný a Michel Fleischmann – všimněte si, že jmenuji jisté protipóly, aniž bych hodnotil jednotlivé dílo za nimi stojící, jde o lidi, kteří se podobně našli a drží či drželi se svého kopyta tak usilovně a s takovou pracovitostí, jako Vy toho svého. I proto mají všichni, podobně jako Vy, hodně příznivců a spoustu nepřátel a závistivců. Těch, kteří se domnívají, že stačí být dostatečně pružný, aby se prodrali k veřejné funkci, často až do hodně vysokých ústavních pozic, a teď tam dřepí a domnívají se, že váha a moc úřadu jim samým dodá velikost, význam a veřejnou autoritu. To ostatně není nic nového: i před listopadem se naše zábavná scéna hemžila takovými, co měli namísto talentu jen partajní legitimaci. A kdo si dnes vzpomene byť na jejich jméno?

Nu a takovými je dnes zaplevelena naše veřejná sféra čím dál víc. Amatérismem, který podprůměrného herce hodícího se leda tak do reklamy na žvýkačku, má-li dostatečně ostré lokty, přivede až na jeviště, kde se hraje Shakespeare. Z tohoto šmoka taky nikdy Olivier nebude. Vždy to bude jen upatlaný obejda, snažící se - zpravidla marně -odříkat velikou roli. Na sebevědomí mu to však obvykle neubírá. A tomu se dnes často říká u nás umění. Imponuje mi, že jste, pokud si pamatuji, v souvislosti se svou hudebně obveselovací prací nikdy nepoužil toho slova. Máte ho zřejmě v úctě, jež mu patří. A to je valuta možná vůbec nejcennější: znát hodnotu věcí a respektovat ji.

A tak proto píšu tento novoroční otevřený dopis právě Vám. Tyto dny máte úplně jiné starosti, a tak Vám držím palce, abyste se s nimi popral s úspěchem, a Vašim fanouškům přeji Váš zpěv, co nejdéle to půjde.

Petr Žantovský

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…