Přemysl Votava: Kuba, vzor odvahy

01.01.2023 7:29 | Komentář

Slýchávame, že jsme malí, bezmocní. Slyšeli jsme to za mocnářství, za Protektorátu i v dobách nedávných, slyšíme to i dnes. Jsme ale opravdu malí a bezmocní, jak je nám předkládáno ? Odpovídám slovy klasika : „ ... národe, k nebi zdvihni své oči. Jsou i malé hvězdičky kolem nichž se velké točí....bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů “. Hledejme vzory odvahy...!

Přemysl Votava: Kuba, vzor odvahy
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Před 64 lety se zrodil příběh o jedné zcela zapomenuté zemi. Ta země, vlastně ostrov, leží uprostřed Karibiku. Je podobná, jako desitky dalších, … Haiti, Dominikánská republika, Jamajka, Barbados, či Grenada. Ta země se jmenuje Kuba, je obdobně malá, nebo velká, jako je Česká republika, přesto změnila svět, mocní sousedé se otřásli. Je tomu 64let se pohled světa zaměřil  na mapu Latinské Ameriky. Kuba se stala  první zemí Latinské Ameriky, kde došlo k vítězství lidové revoluce. Proamerický generál Batista 31. prosince uprchl do USA. Následný den za jásotu Kubánců vstoupili do Havany vítězní revolucionáři. Ta malá Kuba se stala vzorem pro miliony obyvatel naší planety.  Pro Spojené státy se zrodil „problém“,  zjistily, že nejde o jakýsi banánový převrat, jakých bylo v Latinské Americe tehdy bezpočet. Jméno Castro letělo světem...

Fidel Castro, Che Geuvara, Raul Castro se nestali figurkami v režii USA, od počátků vítězné revoluce Kuba čelila americké politice sankcí a vojenských hrozeb. Tedy z dnešního pohledu nic nového, od roku 1959 Američané to předvedli světu ve Vietnamu, Laosu, v Afganistánu, Iráku, ... nenávist USA vyvrcholila v roce 1961 vyloděním několika tisícové tzv. kubánské exilové armády v režii USA. Invaze se změnila v drtivou porážku agresora, tento neúspěch se stal vzorem pro další země. Kuba před 64 lety nakazila celou latinskou Ameriku, ta dne vypadá zcela jinak, než před 64lety. Cestu Kuby nezměnily ani desetiletí sankcí USA. Kuba se stala vzorem pro třetí svět a to je asi ten největší její hřích...

Je dobré připomenout, že Československo pomohlo Kubě zejména v době ohrožení. Kuba vzpomíná s vděčností na pomoc Československa a řady dalších států, které se nezalekly amerického nátlaku, Kuba bojovala o přežití. Tisíce studentů z Kuby dostalo v Československu vzdělání, naopak tisíce našich odborníků na Kubě předávali své zkušenosti. I díky naší pomoci  statečná Kuba zvítězila na politikou sankcí USA. Československo s Kubou pojilo přátelství.  Nestyďme se to říci nahlas.

Podobnou cestu nastoupily další státy Latinské Ameriky, Venezuela, Bolivie, Nicaragua, Argentina, ... Navzdory USA se celá Latinská Amerika se změnila a to je hlavní přínos kubánské revoluce. Ze zaostalé země  se zrodil sebevědomý stát. Její úspěchy v lékařské oblasti, ve vzdělání, školství, ale i sportu se staly výkladní skříní revoluce.  V roce 2014 Kuba slavila, prezident USA Barak Obama přiletěl do Havany, byly navázány diplomatické vztahy mezi Kubou a USA. Vítězná revoluce z roku 1959 byla dovršena. Fidel Castro, Ernesto Che Guevara, Raul Castro, … změnili zásadně svět. I přes přítomnost nezvaných tisíců vojáků USA na vojenské základně Guantanámo, jde Kuba svou cestou,  Kuba je v mnohém vzorem i pro Českou republiku. Nejme ani malí, ani bezvýznamní, to jen vrchnost nám tu malost vnucuje.

Přemysl Votava
(Česká strana národně sociální)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: „…a na podzim již nezaseji!“

7:37 Přemysl Votava: „…a na podzim již nezaseji!“

Vypůjčil jsem si slova Josefa Kemra z předlistopadového filmu „Na samotě u lesa“, jeho slova vystih…