Dle slovníku je „majestát“ výrazem pro nejvyšší panovnickou moc. Dříve to byl kníže, později král, císař, prezident. V českých zemích se dříve za urážku majestátu, tedy panovníka, trestalo a dokonce i popravovalo. A není to zase tak dlouho. V řadě států je dodnes urážka majestátu, tedy panovníka, nepřípustná. Občané i media to zcela dobrovolně respektují. K těmto zemím patří například Velká Británie či Japonsko. Urážka panovníka je tam naprosto nemyslitelná. Panovník je tam téměř posvátnou bytostí. Dříve tomu bylo i v českých zemích. Tedy i za císaře pána, či později za T. G. Masaryka. Doba se ale změnila, bohužel k naší škodě.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad
Prezident České republiky je nejvyšším představitelem státu. Reprezentuje stát jak doma, tak v cizině. Je pokračovatelem historické tradice našeho novodobého státu. V posledním případě byl dokonce zvolen v přímé volbě občany České republiky.
Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.