Přemysl Votava: Pláč který probudil svět

16.03.2020 13:24

Snímek prchající a plačící vietnamské holčičky, zasažené americkým napalmem, se stal symbolem války ve Vietnamu. Před 52 lety se naplnil tragický osud vietnamské vesnice My Lai.

Přemysl Votava: Pláč který probudil svět
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

V roce 1968 bylo ve Vietnamu nasazeno přes 550 tisíc amerických vojáků. V tomto roce došlo k největšímu zločinu americké armády ve Vietnamu. 16. března 1968 bylo zavražděno několik set vesničanů, převážně žen a dětí. Některé oběti byly před smrtí mučeny, znásilněny, zohaveny. Nejmladší oběti byl rok, nejstarší oběti 82 let. 300 domů bylo vypáleno. Oběti umíraly ve vesnici i uprostřed rýžových polí. Teprve po roce zveřejněné fotografie zavražděných civilistů z My Lai probudily svět.

Jako jediný viník byl označen poručík William Calley. Původní rozsudek zněl doživotí, ale již za několik měsíců byl prezidentem USA Nixonem omilostněn, mezinárodní soud se nekonal…. Poručík Calley se omluvil obětem tohoto zločinu až po 40 letech!

Dle historických údajů za dobu trvání této války (1964 – 1973) padlo přes 58 tisíc amerických vojáků, 300 tisíc jich bylo zraněno… Zahynuly téměř tři miliony obyvatel Vietnamu, vedle těchto civilních obětí padlo 1,5 milionu vietnamských vojáků.

Světová veřejnost, včetně té americké, byla šokována tímto zločinem americké armády. Vesnice My Lai se stala vietnamskými Lidicemi či francouzským Oradourem. Dnes má svět jiné starosti. Bojujeme opět se zákeřným nepřítelem… Opět umírají lidé. Pro jiné hrůzy a starosti však nezapomínejme na ty minulé hrůzy i na nevinné oběti. Svět se nepoučil při pohledu na Afghánistán, Sýrii, Irák, Libyi…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla