Přemysl Votava: Stalingrad a Jalta

04.02.2023 20:17 | Komentář

Stalingrad 2. února 1943, Jalta 4. února 1945. Ještě před několika lety byla tato místa hrdinství i spolupráce významně připomínána jako poučení...

Přemysl Votava: Stalingrad a Jalta
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Stalingrad. Před 80 lety se zde zhroutil německý sen o ovládnutí světa, 2. února 1943 kapitulovaly poslední jednotky německé 6. armády. Do sovětského zajetí odešlo kolem 80 000 zubožených a vyhladovělých německých vojáků. Tato hrůza byla zachycena i ve filmových dokumentech o posledních letadlech s německými vojáky, odlétajícími z obklíčeného Stalingradu. Ty ostatní čekala smrt v pouličních bojích, smrt mrazem, hladem, nebo vyčerpáním na pochodu do zajateckých táborů.... V stalingradském kotli zemřely desetitisíce německých, rumunských a italských vojáků. Také naši Slováci museli prožít válečné peklo na východní frontě. Do války šli s písničkou, domů se vraceli s hanbou.

Hrdinství sovětských občanů před 80 lety obdivoval celý svět. Britský král Jiří VI. nechal vyrobit ocelový meč jako důkaz vděku lidu Británie za jejich hrdinství. Z pověření krále jej 4. února 1945 předal na Jaltě Stalinovi britský premiér Churchill. Součástí historie i školních učebnic byla ta známá fotografie usměvavých státníků z Jalty. Před 78 lety představitelé vítězné koalice, Roosewelt, Stalin a Churchill, dali základ poválečnému uspořádání světa. Slovo mír obletělo svět.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30228 lidí

Doba se změnila. Slovy premiéra jsme opět ve válce. Slovo válka vítězí nad slovem mír. Válka je zlehčována. Přitom již osm let lidé umírají na Ukrajině, na Donbasu. Vidíme opět zoufalé matky, vidíme miliony běženců, jak putují Evropou. Ešalony s vojenskou technikou opět směřují na východ Evropy. Stále nekončící válečné dobrodružství nabírá každým dnem na síle, přitom půlka světa hladoví. Je alarmující, že na školní oběd nemají ani tisíce českých dětí.

S válkou máme své smutné zkušenosti, nezapomínáme, že Československo se stalo první obětí německé agrese. Nezapomínejme také, že vedle statečných hrdinů odboje, našich letců, těch statečných od Sokolova, Kyjeva, ale i vedle Lidic, Ležáků to byla i plná náměstí pokořených občanů, přísahajících věrnost Říši. Také československé zbraně s hákovým křížem zabíjely na východní frontě.

Závěrem nutno připomenout, že to byla Rudá armáda, která hnala Němce od Stalingradu přes Kursk, Kyjev, Krym… až do Berlína. Svět jásal. Slovo mír letělo světem. Za touto poslední světovou válkou zůstaly ale miliony obětí i hospodářsky rozvrácená Evropa. Válka není tou neškodnou hrou na počítači. Netleskejme válce!

V době náletů NATO na Jugoslávii byl na jedné pražské zdi nápis „Válka je vůl“. Ten nápis časem zmizel, už tehdy překážel. Važme si proto každý den míru!

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimir Ustyanovič: Moji přátelé a známí olympionici

7:23 Vladimir Ustyanovič: Moji přátelé a známí olympionici

Komentář k potrestání olympionika Davida Svobody