Prohlášení V4 k migraci před zasedáním Evropské rady

25.06.2015 15:44

Společné prohlášení České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska před Evropskou radou, která probíhá 25. a 26. června.

Prohlášení V4 k migraci před zasedáním Evropské rady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Státy Visegrádské čtyřky v minulých týdnech vystupovaly při jednáních v příslušných orgánech Rady jednotně. Česká republika se s ostatními zeměmi Visegrádské skupiny rozhodla k prosazování společného postoje. Jasnou prioritou V4 je a bude princip dobrovolnosti.

Česká republika zdůrazňuje potřebu solidarity a odhodlání podniknout potřebné kroky k řešení kritické situace. Vyzývá také k systematickému rozlišování mezi těmi, kteří jsou ohroženi na životě ve svých domovských státech a potřebují ochranu, a těmi, kteří přicházejí jako ekonomičtí migranti. Jednotnost Visegrádské skupiny dokládá následující společné prohlášení předsedů vlád České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska.

Prohlášení premiérů Visegrádu

Stvrzujeme svůj závazek nalézt systematičtější a geograficky vyváženější řešení migrační krize založené na koordinované činnosti Evropské unie a členských států v souladu s Prohlášením hlav států a předsedů vlád přijatým v dubnu na mimořádném zasedání Evropské rady. Země V4 sdílí názor, že je zapotřebí okamžitá reakce a že by se všechny členské státy měly podílet na zmírňování kritické situace na vnějších hranicích EU.

Jsme připraveni podniknout akce v duchu solidarity, země V4 ovšem trvají na tom, že relokační a přesídlovací opatření mají být činěna na dobrovolné bázi v souladu s Prohlášením hlav států a předsedů vlád přijatým dne 23. dubna 2015 tak, aby byla respektována specifika a přijímací kapacity jednotlivých členských států. Potvrzujeme, že jakýkoliv požadavek na povinné kvóty je pro nás nepřijatelný.

Vyjadřujeme solidaritu se členskými státy nejvíce vystavenými migračním tlakům, ale zároveň zdůrazňujeme odpovědnost členských států v první linii plně provádět úkony, vyžadované platnou legislativou.

Existuje jasná potřeba rozlišovat mezi osobami, jež potřebují mezinárodní ochranu, a ekonomickými migranty – a v této souvislosti by měly být řádně prováděny, přezkoumány a posíleny všechny procesy návratové politiky.

Euroskop.cz, portál MMR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…